Zwolle-voorzitter Ten Thij: ‘moeten de tering naar de nering zetten’

Hockeyclub Zwolle gaat een lastige periode tegemoet. De club uit Overijssel zit in financieel zwaar weer door teruglopende ledenaantallen, een stijgende veldhuur en lagere baropbrengsten. Het bestuur snijdt voornamelijk in Tophockey en neemt noodgedwongen afscheid van trainers Roel Stofmeel, Pancho van den Broek en Frank Geers. ‘We moeten de tering naar de nering zetten’, zegt voorzitter Olaf ten Thij.

Het bestuur heeft de leden middels de algemene ledenvergadering ingelicht over de financiële problematiek. ‘Ik ga geen exacte bedragen noemen, dat lijkt me wel zo verstandig’, zegt Ten Thij. ‘We hebben de bedragen wel gedeeld tijdens de ALV. De leden waren erg blij met de transparantie.’

Ten Thij geeft aan dat de club via sponsoring nog steeds geld binnenhaalt, maar dat is niet voldoende om het gat in de begroting te dichten. ‘We zien dat sponsors nog steeds graag de hockeysport ondersteunen, maar wel met lagere bedragen.’

Voorzitter Olaf ten Thij (rechts) tijdens een sponsorovereenkomst. Foto: Zwolle

‘We hebben dus meer sponsors nodig om hetzelfde bedrag bij elkaar te krijgen. En we hebben ook geen suikeroom binnen onze vereniging rondlopen die even een ton in de pot stopt, maar dat is eigenlijk ook niet meer van deze tijd.’

Teruglopende ledenaantallen

De financiële problematiek bij HC Zwolle komt niet van de ene op de andere dag. Sinds de fusie (Tempo ’41 en ZMHC zijn in 2012 samengegaan als HC Zwolle) fluctueren de ledenaantallen bij de club.

Tijdens een piekmoment had Zwolle iets meer dan tweeduizend leden. De laatste drie jaar is een daling ingezet. ‘We zijn ongeveer tweehonderd leden kwijt’, constateert Ten Thij. ‘Doe dat aantal keer driehonderd euro contributie en er ontstaat al een gat van zestigduizend euro.’

Het teruglopende ledenaantal wordt vooral veroorzaakt door het feit dat Zwolle geen studentenstad is. ‘Wij moeten het hebben van de jeugd en van senioren die in Zwolle landen en het hockeyspelletje hier willen oppakken.’

Archiefbeeld van het lustrumjaar (in 2017) van HC Zwolle. Foto: Koen Suyk

‘Nadat onze leden hun schooldiploma hebben gehaald, is het verloop naar seniorenhockey significant. De halve A-lijn, zo niet de hele A-lijn, zegt haar lidmaatschap op. We zien dat ook terug op onze wachtlijsten. Waar we in het verleden honderd leden op de wachtlijst stonden, zijn de wachtlijsten nu helemaal leeg.’

We moeten structureel onze begroting op een lager niveau wegzetten Olaf ten Thij, voorzitter Zwolle

De club uit Overijssel heeft circa 1750 leden. De club zet nu in op een stabiel aantal van 1500 tot 1700 leden. Voorzitter Ten Thij: ‘Daardoor moeten we structureel onze begroting op een lager niveau zitten.’

Baromzet

Maar het is niet alleen de daling van het ledenaantal wat Zwolle op scherp zet. De club kampt namelijk al een tijdje met een lager clubhuisomzet dan begroot. ‘De omzet doet het nog steeds uitstekend, maar de kosten worden wel steeds hoger’, legt Ten Thij uit.

De laatste jaren is er landelijk een groot personeelstekort geweest in de horeca. HC Zwolle ondervond de gevolgen daarvan. ‘Als je de keuze hebt om of bij een hockeyclub of in een restaurant in de stad te werken waar je veel meer kunt verdienen, is die keuze natuurlijk snel gemaakt.’

Het clubhuis van HC Zwolle. Foto: Koen Suyk

‘Omdat we zo’n grote club zijn is er geen plaats voor een huis-tuin- en keukenbarretje, dat moet een professionele horecaonderneming zijn. We hebben relatief veel geld moeten uitgeven om die service goed te houden. Waar we op jaarbasis qua omzet zo’n dertig á veertigduizend euro winst moeten maken, houden we nu tienduizend euro over. Onderaan de streep is dat verschil veel geld voor ons als club.’

Stijgende veldhuur

De club huurt de accommodatie van de gemeente Zwolle. Jaarlijks wordt de huurprijs met 2% verhoogd. Per 1 januari 2019 hebben sportverenigingen tevens geen recht meer op 6% BTW-aftrek. ‘Bij elkaar opgeteld hebben we dus ten opzichte van vorig jaar een huurverhoging gehad van 8%.’

Op het moment dat we erachter kwamen dat we een verkeerde inschatting gemaakt hadden, stonden we al met onze rug tegen de muur Olaf ten Thij

Of de bestuursleden die maatregel niet zagen aankomen? ‘Jawel’, reageert Ten Thij stellig. ‘Alleen als je dit op dag één constateert, kun je op dag twee nog niet gelijk ingrijpen. Daar is een belangrijke, fundamentele analyse voor nodig.’

De voorzitter legt uit: ‘in mei stellen we samen met de ALV de begroting voor het volgende seizoen samen. Op dat moment wisten we nog niet hoeveel leden er gaan opzeggen. Op het moment dat we erachter kwamen dat we een verkeerde inschatting gemaakt hadden, stonden we al met onze rug tegen de muur. We waren te laat met ingrijpen.’

Minder geld naar tophockey

Het bestuur heeft de afgelopen winter goed naar de begroting van volgend seizoen gekeken. Er moest snel iets veranderen, dat moge duidelijk zijn. ‘We kunnen simpelweg niet op dezelfde voet verder. We proberen zo min mogelijk de vereniging te belasten met de keuzes die we hebben gemaakt. Het budget richting breedtehockey blijft ongeveer hetzelfde. Dat werd tijdens de ALV ook goed ontvangen.’

Archieffoto van Zwolle MB1 tegen Rotterdam MB1. Foto: Matthé Schuurmans

Naast het breedtehockey investeerde Zwolle de afgelopen jaren ook in Tophockey. Met succes. ‘Bij de meiden spelen alle eerstelijnsteams vanaf de C-jeugd landelijk. Ook de jongenslijn heeft een enorme boost gekregen door daar goede trainers op te zetten. Er staat nu een goede basis.’ Daar betaalt de club nu wel de prijs voor. Er is namelijk te veel geld uitgegeven aan Tophockey, zo luidt de conclusie van de voorzitter.

Met alle respect, die toppers kosten simpelweg heel veel geld voor ons Olaf ten Thij over vertrek toptrainers

De club gaat daarom fors snijden in het Tophockey. Met name in het trainersbudget. Zwolle heeft per 1 maart afscheid genomen van Roel Stofmeel. Na jarenlang als trainer te hebben gefungeerd was Stofmeel sinds dit seizoen technisch manager Tophockey. Frank Geers heeft sinds 1 februari zijn taken als technisch directeur neergelegd. Aan het einde van het seizoen stopt hij ook als trainer/coach van Dames 1, net als Heren 1-coach Pancho van den Broek.

‘Met alle respect, die toppers kosten simpelweg heel veel geld voor ons’, zegt Ten Thij. ‘We hebben onze trainers ingekocht op basis van onze doelstelling om met de eerste teams de bovenkant van de Overgangsklasse, onderkant van de Promotieklasse te halen. Een diepe buiging voor de manier waarop zij op dit nieuws reageerden. Ze hebben hun eigen verantwoordelijkheid gepakt door zelf aan te geven dat zij als ZZP’er een hoge kostenpost voor de club zijn.’

Frank Geers voor de groep van Zwolle Dames 1. Foto: Peter Denekamp

Dankzij het werk van met name Stofmeel en Geers staat de jeugdopleiding van Zwolle nu volgens Ten Thij ‘als een huis’. ‘Er zit veel potentie in met name Dames 1’, zegt hij. ‘Dat wordt in de toekomst wel een heel jeugdig Dames 1, maar er zal wel een volwaardig team staan. Ook bij de Heren is de aanvoer prima, maar die aantallen zijn nou eenmaal minder bij in het Dameshockey. We zullen voor de jongenslijn wat meer vanuit de regio moeten zoeken.’

De opvolgers van Geers en Van den Broek zullen vanuit de vereniging komen. ‘Ik haal graag Roel als voorbeeld aan. Hij kwam als ambitieuze jonge hockeycoach binnen bij ons met de ambitie om zichzelf te bewijzen als goede trainer. Dat heeft hij fantastisch gedaan. Wij willen eigenlijk terug naar hoe we het destijds hadden geregeld. Een trainer die vanuit de jeugd doorstroomt.’

Mogelijk contributieverhoging

Momenteel hoeven spelers van beide vaandelteams geen contributie te betalen. De voorzitter heeft naar eigen zeggen ‘meteen van de gelegenheid gebruik gemaakt’ om die regel aan te passen. ‘Zij krijgen sticks, ballen, schoenen, kleding, contributie en van alles en nog wat gefaciliteerd’, somt hij op. ‘Het is niet ondenkbaar om ook iets aan hen terug te vragen. De relatie met die spelers is goed, dus ik verwacht dat dat geen problemen oplevert.’

De spelers van Zwolle Heren 1 op archiefbeeld. Foto: Jan Burgman

Mogelijk voert Zwolle voor volgend seizoen een contributieverhoging in, maar die beslissing wordt naar verluidt in mei genomen.

De ambitie om de Promotieklasse te halen stelt de club in ieder geval wel bij. ‘Dat doen we omdat we de investering hebben teruggebracht naar een genormaliseerd bedrag. Dat is nog steeds voldoende geld om een fatsoenlijke staf neer te zetten voor de komende jaren. Die zal voor beide teams Overgangsklasse-waardig zijn. Daar is niks mis mee.’

Lees hier de reactie van Frank Geers, voormalig technisch directeur en tot aan het einde van het seizoen trainer/coach van Dames 1.

 


5 Reacties

 1. gerardgr

  Mooi creatief verhaal wel. Maar wanneer de basis niet wordt “verzorgt” dan valt deze vroeg of laat weg en heeft de top geen steun meer. Bovendien, wanneer je ambities op hoog niveau hebt dan moet je kwaliteit laten prevaleren boven persoonlijke belangetjes.

 2. knap

  Wat een verhaal. Het riekt toch naar wanbeleid als je halverwege het seizoen je professionals eruit moet gooien. Wellicht zijn deze professionals ook erg duur. Maar dat weet je toch? 1700 leden en je bar niet op orde krijgen? Zwolle is een ondernemende stad, er zouden toch sponsor mogelijkheden moeten zijn? Zonder ambitie kan een club niet functioneren. In mijn optiek gaat de club dit veel talenten kosten. Ook met weinig geld kun je gewoon promotieklasse spelen. Intern je staf nu zoeken voor je vaandelteams? Zorgelijk. Sneu is het wel voor zeer veel leden.

  1. gerardgr

   Tja, jij zegt het....

 3. hockeyinzwolle

  Ambitie -> beleid maken -> het juiste financieel plaatje. Het lijkt bij hc zwolle bestuurlijk gestopt te zijn bij heel hard roepen dat je ambitie hebt......

  1. knap

   Zonde. Wellicht handig als een aantal verenigingen in Overijssel en Gelderland de handen in 1 slaan. De prestaties van verenigingen als Union, Upward, Wageningen, EHV etc. zijn de laatste jaren ook echt minder geworden. Los natuurlijk van een enkele lichting die het op zo’n vereniging goed doet. Het heeft vaak te maken met afwezigheid van goed kader, of geen geld meer hebben / willen uitgeven voor goed kader. Terwijl door veel verenigingen wel geroepen wordt dat ze ambities hebben.


Wat vind jij? Praat mee...