Madeleine Bakker: ‘Kwaliteitsverschil tribunes Wagener te groot’

Ze verraste de leden van het organisatiecomité zondag op de laatste dag van het EK met een tasje vol speciale cadeaus: een snoepspek in de vorm van het woord ‘geslaagd’, een flesje coronabier en een kraslot met een klavertje vier. Een echte Madeleine Bakker-actie, zo was de eensluidende reactie op de actie van de voorzitter van het EK 2021.

Wie Bakker de afgelopen tien dagen tijdens het EK in actie zag als voorzitter, begrijpt dat meteen. Ze was er van ’s morgens vroeg tot ’s avonds laat. Haar ontging niets. Ze strooide met complimenten, maakte met menig vrijwilliger een praatje en stak daar waar nodig ook zelf de handen uit de mouwen.

Altijd was daar die stralende lach. ‘Ik hou van het maken van verbinding, dat zit in mijn karakter. Ik kijk altijd naar de positieve kant. Vind het fijn om mensen te verrassen en mijn woorden kracht bij te zetten met gebaren’, vertelt Bakker, die vorige week na negen jaar afzwaaide als bestuurslid van de KNHB. Met het klavertje vier wenste ze iedereen veel geluk in de toekomst.

Symbolische waarde

Bakker kocht de cadeaus zaterdag na een drukke dag op het EK vlak voor sluitingstijd in de supermarkt. De presentjes hadden vooral een symbolische waarde: ‘De spekletters staan voor een geslaagde samenwerking en een geslaagd toernooi. Niet alleen organisatorisch, maar ook vanwege al die vrijwilligers die vriendelijk en goed gemutst hun werk deden. Als de laatste vier dagen dan uitverkocht zijn en onze beide teams als apotheose Europees kampioen worden, moeten we geslaagd met hoofdletters schrijven.’

Ik heb totaal niet in spanning gezeten over besmettingen. EK-voorzitter Madeleine Bakker

Het tiendaagse hockeyfeest onder de stralende zon volgde na een lange periode waarin het coronavirus als een donkere donderwolk boven het Amsterdamse Bos hing. Het flesje coronabier gold als tastbare herinnering voor het organisatiecomité en was bedoeld om de nare smaak van het verfoeide virus weg te spoelen. Bakker: ‘We hebben als organisatie echt geworsteld met corona. Wisten lang niet of het EK wel kon doorgaan en of er publiek bij kon zijn. Dat maakte de organisatie ontzettend lastig, terwijl het financieel en sportief van groot belang was dat het EK doorging. Het is geweldig dat er toch publiek bij was. Dit hockeyfeest voelde als een nieuw begin.’

Goed gevulde tribunes

Over de publieke belangstelling van circa 3500 toeschouwers op de finaledagen, was nog wel wat te doen. De goed gevulde tribunes waren prachtig om te zien, maar openlijk werd de vraag gesteld of er niet veel mensen waren. Bakker bestrijdt dat: ‘Alle mensen waren handmatig geplaceerd. Alleen kinderen onder de dertien jaar en mensen uit hetzelfde huishouden zijn bij elkaar gezet. Vergeet daarnaast niet dat het evenement in de buitenlucht werd gehouden en alleen bezoekers met een negatieve test binnen werden gelaten. Als dat laatste niet het geval was geweest, had ik me wel zorgen gemaakt. Nu heb ik totaal niet in spanning gezeten over besmettingen.’

Oranje-toeschouwers op de goed gevulde tribunes in het Wagener Stadion applaudisseren voor de Oranje Dames. Foto: Willem Vernes

Vanuit het aanwezige publiek klonk het tegenovergestelde geluid: dat koesterde juist de ruimte op de tribunes en op het terrein rondom het stadion. Bakker begrijpt die reactie, maar verwacht volgend jaar tijdens het WK Dames op dezelfde plek weer een ouderwets volle bak. ‘Door corona vinden we deze afstand nu prettig, maar als we een jaar verder zijn, verlangen we weer naar volle stadions. Als sociale wezens vinden we het juist prettig om weer in elkaars armen te vliegen en samen te feesten. Daar komt bij dat bij dit soort hockeyevenementen veel vraag is naar kaartjes. Ik vind dat we er alles aan moeten doen om zoveel mogelijk mensen daarvan te laten genieten.’

Hoofdtribune

Wat Bakker betreft wordt het huidige Wagener Stadion wel zo snel mogelijk verder verbouwd. In 2017 bij het vorige EK in Nederland werd de nieuwe hoofdtribune in gebruik genomen. Sindsdien ligt de verbouwing stil en hebben de bezoekers op de hoofdtribune een eigen stoel en een dak boven hun hoofd, terwijl de andere aanwezigen op bankjes in de buitenlucht zitten. ‘Het kwaliteitsniveau tussen de ene kant en de andere kant is nu te groot’, stelt Bakker onomwonden. ‘De tekeningen voor de verbouwing van de andere tribunes hangen in de hal van het stadion, het is nu wachten op het juiste momentum om die plannen te realiseren. Dat heeft enerzijds met geld en timing te maken, aan de andere kant moet je hierin ook overheidspartijen mee krijgen.’

Bestuurslid Madeleine Bakker-Smit neemt afscheid en wordt benoemd tot erelid van de KNHB. Links haar echtgenoot Hans Bakker, die de speld overhandigt. Foto: Koen Suyk

Het ondersteunen van de lobby lijkt op het lijf geschreven van Bakker, in het dagelijks leven namens het CDA wethouder in De Bilt. Ontwijkend zegt ze eerst: ‘Ik zie wel wat er nu op mijn pad komt.’
En als je wordt gevraagd? ‘Dan wil ik er zeker een rol in spelen. Hockey is gewoon mijn passie. De combinatie van besturen en organiseren, past me. Ik heb de afgelopen jaren ook enorm genoten van de samenwerking. De negen jaar als bestuurslid is omgevlogen. Ik ga het missen. De mensen, de activiteiten, de toernooien…’

Even laat ze een stilte vallen. Haar ogen worden vochtig. ‘Ja, ik word er emotioneel van, maar ben een kreeft. Ik huil snel, al doet het afscheid me ook echt wel wat.’
De afgezwaaide EK-voorzitter werd bij de laatste ALV vanwege haar verdiensten voor de hockeysport benoemd tot erelid van de KNHB. Ook de uitreiking van die erespeld door haar man Hans ging gepaard met de nodige vreugdetranen.

Geliefd

Die spontaniteit en openheid gecombineerd met haar warme, vriendelijke uitstraling, overgoten met Limburgse gezelligheid, hebben Bakker geliefd gemaakt in de hele hockeywereld. De oud-voorzitter van het Bilthovens SCHC wordt opgevolgd door een andere oud-clubvoorzitter (van HGC) met dezelfde voornaam: Madeleine Buise. Ook Buise krijgt de Competitiezaken en Hoofdklassebelangen in haar portefeuille.

Madeleine Bakker reikt Lidewij Welten van Den Bosch de kampioensmedaille uit. Foto: Willem Vernes

De afgelopen periode heeft de ene Madeleine de andere bijgepraat over de verschillende dossiers. Buise wacht, zo weet Bakker, ‘een pittige taak’ door de steeds verder uitdijende internationale kalender, die de nationale Hoofdklasse-competities steeds verder in het gedrang brengt. Dat leidt tot spanningen en zorgt ervoor dat de KNHB geregeld in een spagaat zit tussen de belangen van de EHF/FIH enerzijds en de verengingen aan de andere kant.

Bakker stelt dat ze als bestuurder altijd heeft gestreden voor de belangen van de verenigingen. ‘Onze verenigingsstructuur is uniek. Die moeten we koesteren. Hoe mooi is het dat we spelers op onze eigen verenigingen kunnen laten uitgroeien tot internationals. Als KNHB staan we honderd procent achter dat model en zijn we er voor onze leden. Ik hoop dat ze dat ook zo voelen. We moeten ons alleen wel beseffen dat we deel uit maken van een groter geheel.’

FIH Pro League

De twee jaar geleden gestarte FIH Pro League is voor veel Hoofdklasseverenigingen de bron van veel kwaad. Ook Bakker heeft grote bedenkingen bij de huidige opzet, waarbij het reizen door een opzetwijziging al is verminderd, maar de belasting voor de internationals en impact op de verenigingen in haar ogen nog altijd te groot is. ‘Ik bedoel: op een dubbele uitwedstrijd naar China zit toch niemand te wachten? Wat mij betreft moet het format van de FIH Pro League zo snel mogelijk worden aangepast.’

Dit interview is voorlopig haar laatste als hockeybestuurder. Op de vraag of we haar nu minder gaan zien bij hockeyevenementen, reageert ze meteen: ‘Natuurlijk niet! Eens een fan, altijd een fan.’


15 Reacties

 1. sanderleeman

  Wat een overdreven tevredenheid. Het gebeurde weldegelijk dat personen (bijvoorbeeld dronken jaarclubs) gewoon bij elkaar gingen zitten zonder dat zij een huishouden vormden. Het grootste probleem met de hoofd en gewone tribune was niet een een uitgestelde verbouwing, maar het feit dat de organisatie blijkbaar 50% van de hoofdtribune ter beschikking had gesteld aan de hoofdsponsor en dat die tribine vervolgens vrijwel leeg bleef. Verder had de organisatie zich ook sterk mogen maken voor gezonde en betaalbare snacks, nu overheerste patat en was alles onbetaalbaar.

  1. jochenvanwestendorp

   Ik ben het eens met dat tribune verhaal, raar dat het gros van de mensen op de meest krakkemikkige tribune moest zitten. Daarentegen waren er wel degelijk (fruit)salades en smoothies te krijgen. Alleen de meeste bezoekers kozen voor friet e.o. de hamburgers.

 2. christiaan-loeber

  De organisatie kreeg pas heel laat duidelijkheid over wat er mogelijk was qua publiek en om het stadion. Ik vind het knap dat ze ondanks alles nog een enorm hockey feest hebben kunnen organiseren. Die lege hoofd tribune had ook tegen maken met huishoudens die alsnog bij elkaar mochten zitten waardoor de lege plekken nog groter werden. Die bankjes hebben idd hun beste tijd gehad; overdekking moet je je afvragen of dat financieel haalbaar en wenselijk is.

 3. JMJFijen

  Sag'beim Abschied leise Servus. Een prachtig mooi artikel Madeleine te lezen wat jou de afgelopen jaren bewoog in hockeyland NL Genoten van dit positieve verhaal van een vrouw die ik ken als een fanatiek supporter van Stichtsche, een vaste opponent van mijn Den Bosch. " Verdorie, we winnen iedere keer net niet van jullie", jouw woorden. Na 9 jaar hang je de bestuursfunctie bij de KNHB aan de wilgen en daarom leise Servus. We zullen elkaar over een tijdje weer zien bij de volgende clash van onze damesteams bij jullie of aan de Oosterplas. Ik verheug me al hierop. En tja, over het Wagnerstadion gesproken: bij gebrek aan beter dan naar de Oosterplas verkassen stel ik zo voor. Bij ons staat een stadion dat functioneert en waar Den Bosch beretrots op is.......... met een grasmat zonder bobbels. Jouw wens een flesje betere witte wijn, bv. Chablis in het clubcafe is nog niet vervuld.. Ik ga de voorzitter nog eens porren dit op te lossen. Wij Limburgers houden nu eenmaal van het goede leven, zeker wat wijn betreft. Hopen je spoedig weer aan de Oosterplas te begroeten al dan niet in gezelschap van de gade van de stadionspeaker van SCHC en de moeder van een van onze sterspeelsters van Oranje, die in Tokio aan haar laatste OS begint. Ut gijt dig goot. Groet van.......Sjang

  1. stekel

   langs de snelweg A2 een wedstrijdje uitlaatgassen happen.. zgn aan de Oosterplas ..dan maar toch liever Amstelveen

  2. sachab

   Naast de uitlaatgassen, je kan de zijlijn aan de kant van de tribune niet eens zien!! Tribune staat veel te dicht op het veld(of is onderaan gewoon hoog). Eigenlijk wel jammer, maar absoluut verkeerd geplaatst/gebouwd. Zonde van het geld. Beetje net niet. Rotterdam dan stukken beter

 4. hjans

  Treurig om zoveel lege plekken op de hoofdtribune te zien, terwijl je aan de zuidzijde pijn aan je zitvlak kreeg van die banken. Nog los van het feit dat enkele camera's voor ons zichtveld stonden waardoor we veel van de wedstrijd moesten missen. Catering is zeker voor verbetering vatbaar net als de mogelijkheden om aan een tafeltje je snack en drank te kunnen nuttigen. Sponsordorp was nu gereduceerd tot een verdwaalde Adidas truck wat de gezelligheid ook niet ten goede kwam. Tot slot waarom bij het EK hockey een mondkapje ondanks de negatieve test en bij het EK voetbal niet?

  1. rubengraafland

   Kortom, genoten van je dagje uit zo te horen

  2. christiaan-loeber

   Meer merchandise mocht niet helaas. Daka mocht ook alleen maar Grays verkopen, want die zijn partner van de EHF. En dat hoorden ze pas op de woensdag voor de start van het toernooi. Tot dat moment was er helemaal niets mogelijk geweest. Tafeltjes voor eten en drinken hebben geen zin want buiten je zitplaats moest een mondkapje op. Dus je kon sowieso alleen op de tribune eten.

 5. Spike

  Enorm leuke ambiance afgelopen zondag. Alle plannen ter verbetering juich ik toe, op welke locatie dan ook. Denk Hierbij ook eens aan het goed ontsluiten van de parkeerplaats P1. Ruim een halfuur (of je moet een Volvo willen hebben) is echt te lang om op rondweg A10 te komen. Succes met de volgende organisatie.

 6. rancoburgzorg

  Mooi dat dat stadion klaarblijkelijk hoog op de agenda staat. Heel belangrijk om het hockeypubliek (dat best wel geld voor kwaliteit wil betalen) op niveau te ontvangen. Nu ook heel erg hopen dat de korte zijdes en de hoeken (!!!) achter de doelen niet worden vergeten. Dat bepaalt namelijk vaak het beeld (en dus de beleving) van de tv kijker. Hoe vaak werden we als hockeykijker niet verwend met de armoedige blik van een man die zijn hond uitliet schuin achter de doelen. Voorkom dat. Altijd. Desnoods zet je er 16 rijen plastic dummiestoeltjes neer. Als je ooit als sport serieus genomen wil worden, moet je de accommodatie op orde hebben.

 7. sonjavanzoggel

  Ik was er afgelopen zondag en ben van mening dat ondanks alle regels die waren opgelegd de organisatie er alles aan gedaan heeft om er een mooi evenement van te maken. Het was geweldig om weer live hockey te kijken en te beleven met elkaar. Hopelijk volgend jaar zonder alle Corona toestanden. Wij zaten voor het eerst op de hoofd tribune, de andere tribunes zijn qua sfeer vele malen gezelliger! Wel fijn dat we in de schaduw konden zitten maar gezelliger is het op de andere tribunes die misschien wel opgeknapt dan wel overkapt mogen worden.

 8. paul-opgenhaffen

  Hagiografie

 9. hockeyfan

  De hoofdtribune ziet er inderdaad heel mooi uit, maar toch een bedenking i.v.m. de veiligheid. Waarom zijn er alleen op het bovenste gedeelte van de trappen leuningen aangebracht? En waarom zijn de hoeken van de treden schuin afgesneden? Levensgevaarlijk, verschillende mensen zijn gevallen, of net niet. En het regende niet eens, want dan zijn die treden spekglad.

 10. flyingdutch

  Die bankjes zijn nog niet eens zo erg, het geeft ook wel een bepaald sfeergevoel. Ik hoop vooral dat de hoeken van het wagener ingevuld worden, dat heb je echt een stadion. Als TV-kijker zie je nu gewoon een veld met een tribune, als de hoeken dicht zijn heb je een stadion. Kleine moeite maar een wereld van verschil.


Wat vind jij? Praat mee...