Athena in tijden van corona: praktisch te werk en denken in tijdsblokken

De impact van de coronavirus op hockeywereld is groot. De KNHB heeft becijferd dat de schade tot in de tientallen miljoenen loopt. Hoewel er tot 7 april niet gespeeld en getraind mag worden, zijn de clubs achter de schermen druk bezig om de gevolgen in kaart te brengen en zich voor te bereiden op het moment dat er wel weer gehockeyd mag worden.

‘De piek van het coronavirus moet er nog aankomen, maar we hopen dat we dit seizoen nog kunnen hockeyen. Het blijft koffiedik kijken. We houden in ieder geval onze vingers gekruist dat we nog een klein staartje hockey kunnen meepikken.’

Voorzitter Athena

Aan het woord is Katja Hoorn, voorzitter van Athena. Hoorn werd vorig jaar juli verkozen tot voorzitter van de Amsterdamse club en in haar eerste jaar wordt de preses meteen geconfronteerd met een grote crisis. Tot 7 april blijven de sportclubs op last van de overheid dicht.

Aanleg van het nieuwe eerste veld van Athena, een waterveld volgens de Tokio-specificaties. Foto: Katja Hoorn

‘Het is een knettergekke situatie, maar dat was het natuurlijk ook geweest als ik al zes jaar voorzitter was. Het is een situatie waar je niet op bent ingesteld. Een situatie ook, waaraan je je iedere keer moet aanpassen’, zegt Hoorn.

Wat is mogelijk en wat niet

De maatregelen rondom het coronavirus gooien het clubleven behoorlijk op z’n kop. Athena was de afgelopen maanden druk bezig met het aanleggen van een nieuw eerste veld, een duurzaam waterveld volgens de Tokio-specificaties. Er waren voorbereidingen in gang gezet voor de uitbreiding van het clubhuis en de club voerde gesprekken met de gemeente over een blaashal voor de komende winterperiode. Is dat nu met de huidige coronaperikelen nog wel allemaal financieel mogelijk?

‘Het is een tegenvaller. We moeten kijken wat mogelijk is en wat niet’, zegt Hoorn. ‘We hebben nu wel extra tijd om na te denken en zaken uit te zetten. We gaan daarbij pragmatisch te werk en proberen te denken in tijdsblokken: tot 6 april, tot 1 mei en tot het einde van het seizoen.’

Hoofdtribune van Athena, de oude tribune van voetbalclub Voorland. Foto: Willem Vernes

‘Voor de blaashal is alles voorbereid’, gaat Hoorn verder. ‘We wachten nu op een vergunning van de gemeente en die heeft laten weten dat wij, in welke vorm dan ook, binnenkort hierover een gesprek hebben.’

Nieuw veld en uitbreiding clubhuis

‘Het aanleg van het nieuwe veld was al ver gevorderd en zou met Pasen worden opgeleverd. Ik begreep dat ze vorige week nog met het veld bezig waren, maar ik weet niet of ze ook deze week nog aan het werk zijn. Dat is een zaak van de gemeente, zij leveren het veld.’

Hoorn: ‘Omdat we als club de afgelopen jaren snel gegroeid zijn is het clubhuis te klein. Daarom willen wij het clubhuis uitbreiden. Bovendien willen we een apart gebouw neerzetten voor de keeperstassen en andere materialen. Het zit nog in de voorbereidende fase, maar het is nog niet zeker wanneer de eerste paal de grond in gaat.’

Crisismanagement

Hoorn bedrijft met haar bestuur deze periode crisismanagement. ‘We hebben op de club ook een crisisteam geformeerd. We bellen elkaar en nemen dan de komende dagen, weken door en communiceren die uitkomsten vervolgens naar onze leden toe.’ In de tussentijd houdt Athena via de diverse sociale kanalen het contact met de leden. ‘Met filmpjes waarin creatieve oplossingen worden gevonden om toch fit en actief te blijven willen wij onze leden stimuleren aan hockey te denken en te doen.’

Foto: Willem Vernes

In haar dagelijks werk als bestuursvoorzitter van Reade, het centrum voor revalidatie en reumatologie in Amsterdam, ziet Hoorn wat het is om te werken in tijden van kritieke situaties. ‘De lessen uit het professionele leven kan ik goed gebruiken om de zaken op de club te kunnen regelen.’

Financiële gevolgen

Een van de meest heikele punten de komende periode zijn de financiën van de clubs, zo gaf KNHB-directeur Erik Gerritsen afgelopen vrijdag aan in een interview met hockey.nl. In Trouw luidde een paar dagen eerder al voorzitter Pieter Janssen van Oranje-Rood de noodklok. De club gaat een aanvraag doen voor het noodfonds van het kabinet. ‘Dat is de enige manier om ons voortbestaan te waarborgen’, verduidelijkte Janssen de stap van de Eindhovense club.

Stadion De Meer. Foto: Willem Vernes

Hoorn over de financiële situatie bij Athena: ‘De contributie is voldaan en dat is de belangrijkste bron van inkomsten. We hebben wel derving van de baromzet en personeelskosten. Dat is een financieel risico. Met het bestuur praten we met elkaar en kijken we welke afwegingen we moeten maken om ervoor te zorgen dat iedereen er zo goed mogelijk uitkomt.’

Athena is een club die staat voor betrokkenheid en duurzaamheid in relaties. Daarom dragen we zorg voor onze trainers, coaches en barpersoneel Voorzitter Katja Hoorn van Athena

‘We volgen de ontwikkelingen over de steunmaatregelen vanuit het Rijk op de voet. Athena is een club die staat voor betrokkenheid en duurzaamheid in relaties. Daarom dragen we zorg voor onze trainers, coaches en barpersoneel. We doen het samen, zeker ook in moeilijke tijden.’


3 Reacties

  1. Eelco Houwink

    De Meer - wat een fantastische herinneringen heb ik daar aan. Hoe provinciaalse kneuterij de toegangspoort tot Europa werd...

  2. mark-j

    Copy page : Athena is een club die staat voor betrokkenheid en duurzaamheid in relaties. Daarom dragen we zorg voor onze trainers, coaches en barpersoneel. We doen het samen, zeker ook in moeilijke tijden. Hier kunnen een hoop mensen van leren, en dan vooral de laatste zin .#Talpa .

  3. René Winteraeken

    Vanaf het begin is die duurzaamheid op alle aandachtsgebieden leidend geweest bij Athena! Een geweldige club die in een record tempo gegroeid is met steeds mensen aan het roer bij wie het hart op de juiste plek zit! Een club om trots op te zijn! Ik ben het! Succes met alles en tot snel!


Wat vind jij? Praat mee...