‘Chinese Wall tussen jeugd en alcohol is een illusie’

Veel hockeyclubs voeren op dit moment een actief alcoholbeleid. Op het moment dat de leeftijdgrens van 16 naar 18 jaar werd verhoogd, betekende dat voor clubs nog strenger toezien. Leonidas en Rotterdam schakelen voor de uitvoering van dit beleid de hulp in van NOC*NSF en – jawel – Heineken. Met hun campagne ‘Blijf Helder’ zorgen zij voor de communicatiemiddelen in het clubhuis.

Maar uiteraard zijn niet alleen de Rotterdamse clubs zich bewust van hun ‘opvoedkundige’ rol. Zo is het beleid voor alcohol van AthenA heel simpel volgens voorzitter Luc Spin: ‘We hebben 1 basisregel: jeugd en alcohol zijn gescheiden. Dat betekent; doordeweeks schenken we geen alcohol tot 18 uur en op zaterdag niet voor 17 uur. Maar wij voeren dat beleid heel low profile, niet actief.’

Andere kleur bandjes en muntjes

De groep waarbij de ‘controle’ het meest van toepassing is, is de A-jeugd. Zij zitten qua leeftijdscategorie het dichtst bij de grens van wel of geen biertje. Bijvoorbeeld tijdens een van de jaarlijkse, zeer populaire A/B-feesten. ‘Van de 520 jeugdspelers op het laatste feest, mochten er 9 alcohol,’ vertelt verenigingsmanager van Push Joost Erkens. ‘Ze worden van tevoren op basis van ID doorgelicht. Jongeren die al 18 zijn krijgen een andere kleur bandje en muntjes.’

Het barpersoneel heeft een belangrijke rol. Erkens vertelt dat tijdens het A/B-feest op Push continu dezelfde 3 mensen achter de bar staan. Zo voorkom je verwarring. Als personeel dan toch onrechtmatig alcohol schenkt, krijgen ze 1 keer een waarschuwing en daarna is het klaar. Wat we als club niet kunnen voorkomen is wat de jeugd voorafgaand aan het feest doet. Vlak voordat om 21.30 u de deur sluit komt de grootste bulk pas binnen, soms half beschonken.’

Mystery guests

Wat alle clubs maar al te goed weten, is dat de gemeenten hier bovenop zitten. Ze sturen eens in de zoveel tijd ‘mystery guests’. Manager Communicatie van hockeyclub Rotterdam Alexander Bakker: ‘De gemeente Rotterdam zit vrij strak in het alcohol- en drugsbeleid. Wij hebben ons aan die regels te houden. Dat er dan 2 jongeren ‘betrapt’ worden op de 3500 die er rondliepen… dat is geen schande, maar het mag niet natuurlijk. ’

Draconische maatregelen

De voorzitter van Leonidas, Fred Nederlof, vindt dat de clubs de gemeenten vóór moeten zijn: ‘We moeten aan zelfregulering doen om te voorkomen dat de overheid draconische maatregelen neemt als er excessen zouden plaatsvinden. Dat zou zonde zijn. Daarom hebben we duidelijk beleid op gebied van alcohol schenken. Dat dragen we uit naar onze leden. Hierdoor weten jeugdspelers waar ze aan toe zijn en ontstaat er minder onbegrip. Onze leeftijdsbegrenzingen op onze kassa’s zijn hier een mooi voorbeeld van.’

Maar Nederlof is ook realistisch: ‘Ja, er is een groep 16/17-jarigen die ondanks waarschuwingen probeert te ontkomen. En als ik kijk hoe het vroeger bij ons er aan toe ging, dan voel ik me af en toe wel hypocriet. Die leeftijdsgrens is natuurlijk ook hartstikke arbitrair. Maar goed; de dreiging van volledige drooglegging… dat zou de doodsteek zijn voor onze vereniging.’

Alexander Bakker heeft aan de bar van Rotterdam nooit gezien dat er gevraagd werd om een ID. Maar wel dat bij twijfel de leeftijd werd gecheckt. ‘Het gaat erom dat je het barpersoneel instrueert en dat je de leden er bij tijd en wijle op wijst.’ Joost Erkens: Bij Push gebeurt het niet of nauwelijks dat jongeren alcohol drinken. En als je het ziet, dan stap je erop af. De sociale controle is groot, dat is het voordeel van een hockeyclub.’

Geen wijntje

Dat de jeugd niet drinkt spreekt misschien voor zich, maar ouders zijn ook ‘de dupe’, bijvoorbeeld op de zaterdagmiddag. ‘Er zijn weleens mensen op me afgestapt nadat ze geen wijntje konden krijgen’, zegt Spin: ‘Ik begrijp dat ze verbolgen zijn. Ik leg dan heel rustig uit hoe het zit.’

Spin vervolgt: ‘Er was ook een keer een coach van Jongens A. Die bestelde een pitcher voor zijn team. Daar ben ik op afgelopen. Natuurlijk, dat is een fout van het barpersoneel, maar ik ga dan die discussie niet aan. Dan verwijs ik naar de 2 ledenvergaderingen.’

Overigens hebben wij op het drukste moment ook een bezoekje gehad van opsporingsambtenaren. We kregen een dikke Plus. Maar dat er een Chinese Wall tussen jeugd en alcohol staat, is een illusie.’

Overigens… HV Abcoude brouwt gewoon haar eigen jubileum-biertje.

 


Wat vind jij? Praat mee...