Corona of niet, nieuwe club HC Dokkum groeit als kool

Hoe houd je je als hockeyclub staande in tijden van corona en helemaal: hoe blijf je als pas opgerichte vereniging – zoals HC Dokkum – overeind? Het antwoord op die laatste vraag is best verbluffend. In Noordoost-Friesland groeit de sport, corona of geen corona, tegen de klippen op. Begin mei vond daar een eerste proeftraining plaats omdat circa honderd geïnteresseerden zich hadden aangemeld. Nu, vijf maanden later, telt de club al tweehonderd betalende leden. Heel voorzichtig komt voor bepaalde leeftijdsgroepen een ledenstop in zicht.

HC Dokkum raakt momenteel de grenzen van het logistiek haalbare. Gelukkig ziet de gemeente de potentie van een nieuwe sportvereniging en een toekomstbestendige sportlocatie waardoor de gemeente intussen de intentie heeft uitgesproken dat er met ingang van volgend seizoen een zandingestrooid kunstgrasveld ligt, voor gezamenlijk gebruik met de lokale korfbalclub en met het voortgezet onderwijs voor lichamelijke opvoeding, maar tot die tijd trainen de Dokkumers enkele avonden per week op een van de velden van de voetbalclub. En, vol is vol.

De nieuwe club telt dertien teams: Jong Dames, MA1, JB1, MB1 en MB2, MC1 en MC2, zes mixteams bij de jongste jeugd en een groep trimhockey(st)ers. ‘Zoals het er nu naar uitziet, kunnen we het nieuwe seizoen ook van start met JD1 en JE1’, vertelt voorzitter Niek Katsma. Hij was het die afgelopen voorjaar samen met zijn echtgenote Wietske Dijkman en met Marieke van Dijk aan de wieg stond van HC Dokkum.

‘Alles nog te bewijzen’

Lang verhaal kort: het gezin Katsma keerde terug vanuit Qatar, waar de expatgemeenschap op initiatief van de Nederlanders eenmaal per week op het hockeyveld stond. Terug in Dokkum bedacht het echtpaar het plan een nieuwe hockeyclub op te richten, omdat de regio Dokkum een witte vlek was in het hockeylandschap. Zo gezegd zo gedaan.

Katsma: ‘Wij begonnen dus op het absolute nulniveau en dit in moeilijke tijden, maar aan de andere kant heb je ook geen rekening te houden met bestaande structuren zoals je vaste kosten of de post onderhoud. Wij hebben alles nog te bewijzen en dat kan alleen als we met z’n allen de schouders eronder zetten. Voor ons was het de grootste prioriteit op de club hockey-technisch op poten te krijgen en om een veilig sportklimaat te waarborgen.’

(Foto’s: Nickie Fotografie)

Opleiden van trainers

Dat lukte. De club heeft in Peter van der Werf, afkomstig van MHC Leeuwarden, een trainer annex trainingscoördinator aangetrokken. Omdat hij niet alle trainingen voor zijn rekening kan nemen, is hij volop bezig om de oudere jeugdleden en speelsters uit Jong Dames op te leiden voor een trainersfunctie.

Katsma: ‘Bij ons is het nu zo, met de actuele coronamaatregelen, dat alle jeugdleden qua leeftijdsgrens kunnen blijven trainen, behalve Jong Dames. Door deze meiden te betrekken bij de jeugdtrainingen behouden ze toch hun band met de club. Zo kunnen wij het verenigingsleven redelijk goed in stand houden.’

Aanmelding als aspirant-lid KNHB

HC Dokkum zal zich in januari aanmelden als aspirant-lid van de KNHB. Toetreding tot de KNHB lijkt een formaliteit, maar daarvoor zal de verenigingsstructuur wat meer body moeten krijgen. In dit Covid-tijdperk is daar volgens de voorzitter relatief veel tijd voor.

‘We hebben een bestuur en een trainer, maar we zullen onder meer ook moeten komen tot de vorming van een arbitragecommissie, het wedstrijdsecretariaat, een evenementencommissie, een kascommissie, een technische commissie, enzovoorts. Pas dan groei je uit tot een volwaardige hockeyclub. Verder moeten we regelen dat we goed communiceren met onze leden en hun ouders. We merken dat Facebook en Instagram daarvoor een goed middel zijn. De berichten die wij posten worden goed gedeeld. Maar via de app van LISA gaan we straks ook nieuwsbrieven verspreiden.’

Groei ging snel en explosief

Voorlopig genieten de Dokkumers met volle teugen van de nieuwe hockeyclub. ‘Wij wisten uit reacties dat er veel belangstelling was voor een hockeyclub, maar toch blijft het spannend als je eraan begint. Is het een hype of wordt het echt serieus? Bij ons ging de groei snel en explosief. Nu is het de uitdaging om met meer vrijwilligers onze vereniging geleidelijk aan te laten door groeien. We proeven in ieder geval veel bereidheid,’ zegt Katsma.

Met Danthas ICT uit Drachten heeft HC Dokkum inmiddels een hoofdsponsor gevonden. ‘Wij hebben een driejarige overeenkomst ondertekend. Samen met Intersport Dokkum verbinden zij hun naam aan onze nieuwe wedstrijdshirts. Daarnaast hebben we Albert Heijn Dokkum en Lauwers Reclame bereid gevonden onze trainingsmaterialen en diverse merchandising te sponsoren. Op dit moment zijn we met meerdere bedrijven uit de regio in contact.’

‘Eigenlijk extra teams’

Wanneer over pakweg driekwart jaar het nieuwe kunstgrasveld is aangelegd, kan HC Dokkum zich in de competitie serieus gaan meten. ‘We moeten het veld dus delen, maar ondanks dat kunnen we gaan groeien. Dertien teams is op dit moment namelijk krap, eigenlijk moeten we toe naar een extra B- en een extra C-team. En als we qua bezetting moeten uitwijken, dan kan dat altijd naar de vrijdagavond of de zondagmiddag. Flexibiliteit is voorlopig onze grote kracht!’

 


Wat vind jij? Praat mee...