Hdm houdt vast aan principes: ‘Veel eigen jeugd in vaandelteams’

Een opmerkelijk feitje bij hdm dit weekend: alle 1e-lijnteams van de senioren tot aan de junioren wonnen hun wedstrijd.  Toeval of niet, hdm investeert graag in de jeugd en probeert zoveel mogelijk toptalenten door te laten stromen. De club scout talenten op jonge leeftijd en stoomt ze klaar voor het vaandelteam. Zowel bij de heren als de dames van hdm bestaat het 1e team voor een groot deel uit jeugdspelers. Erik van Driel is de huidige coach van de damesselectie en is mede-verantwoordelijk voor dit beleid.

‘Momenteel komen er in de huidige selectie 13 speelsters uit onze jeugd, 2 uit Brabant, 3 uit de regio en dan hebben we nog een Portugese en een Duitse speelster’, begint van Driel. ‘De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat er wel slechts 1 meisje bij ons uit de mini’s komt. De overigen zijn talenten die vanuit de regio naar ons toe komen. Zij komen dan van verenigingen zoals Craeyenhout, Forescate of Rijswijk en sluiten in de C1 of de B1 bij ons aan. Wanneer ze precies overstappen is uiteraard afhankelijk van het niveau van hun eigen vereniging. Als dat soort meisjes landelijk spelen, is er natuurlijk weinig noodzaak om naar hdm te komen. Uiteindelijk is het aantrekken van talenten wel iets wat wij als vereniging goed doen. De jeugd is de toekomst en daar wil je het beste voor hebben.’

Duidelijk beleid

De Haagse club heeft een duidelijk beleid als het op het inpassen van eigen jeugd aankomt. Jaarlijks weten meerdere talenten de overstap van de A1 naar het 1e team te maken. ‘Wij zetten veel op de jeugd in omdat dat goedkoper is dan spelers van buitenaf halen. Daarnaast is het leuker om mensen in het team te hebben die echt binding met de club hebben. Er zijn speelsters geweest die een jaar bij ons kwamen hockeyen en na 22 wedstrijden de vereniging weer via de achterdeur verlieten. Nu zitten er in ons elftal 6 speelsters die zelf training geven aan de jeugd en veel meer op hebben met hdm.’

Proces

Afgelopen seizoenen eindigde de ploeg van Erik van Driel steevast in het rechterrijtje. Toch presteert de jeugdige selectie ieder jaar beter, hoewel dat voor de buitenwacht misschien niet direct zichtbaar is. ‘Vorig jaar deden we tot 4 speelronden voor het einde nog mee voor de 5e en 6e plek. Dat was anders dan toen ik net als coach begon. We eindigden 4 seizoen geleden bijvoorbeeld op de 9e plek, maar pas tijdens het laatste weekend speelden we ons veilig. In dat 1e jaar was ik echt bezig met reorganiseren en stap voor stap werden we steeds beter. Uiteindelijk blijft dat een langzaam proces wat tijd nodig heeft.’

Potentie

De verwachtingen voor komend seizoen zijn volgens Van Driel lastig in te schatten. Afgelopen zondag presteerde het team goed door de 1e wedstrijd uit tegen Pinoké met 0-4 te winnen. Vormt dit de opmaat voor een sterk jaar? ‘Het is moeilijk te zeggen waar we staan. We zijn weer sterker dan vorig jaar maar dat zijn Oranje-Rood en Kampong ook. In potentie zou het een beter seizoen kunnen worden, maar dat is afhankelijk van de 1e paar wedstrijden. Daar moeten we veel punten pakken zodat er een ontspannen sfeer in het team blijft. Het is een goede groep en iedereen is ambitieus. Als er in het verleden een jeugdspeler doorbrak vreesden mensen voor hun eigen plekje. Nu zijn ze blij als er een getalenteerde speler bijkomt en het niveau hoger wordt. Wellicht helpt het dat iedereen die op de spelerslijst staat elke wedstrijd minuten maakt. Ik vind het zinloos om meiden op de bank te hebben zitten die niet spelen.’

Doorbouwen

Ondanks de investeringen in de jeugd blijven de echte successen voor de vaandelteams vooralsnog uit. Hoe komt dat? ‘Speelsters willen allemaal met hdm omhoog en zich graag blijven ontwikkelen. Heb je echter een minder seizoen dan zijn er andere clubs die voor ze in de rij staan. Ik kan mij voorstellen dat het dan interessant is voor speelsters om te vertrekken. Het is voor een groot deel afhankelijk van prestaties en wil. Tot nog toe vertrokken er ieder jaar wel 4 of 5 meiden. Dat waren ook dames die in Jong Oranje speelden en een beetje de basis van het team waren. Dan kan je niet lekker doorbouwen. Ik vind het in ieder geval mooi dat we bij hdm echt ergens voor staan en niet van ons principe afwijken.’

Lees ook:

 

 


Wat vind jij? Praat mee...