Stix neemt als laatste club afscheid van gras: ‘Had z’n charmes’

De geur van vers gemaaid gras, het kalken van de lijnen: ze gaan het missen bij JHC Stix, de laatste club (volwaardig lid van de KNHB) waar uitsluitend op gras werd gehockeyd. Zaterdag werd het kunstgrasveld opgeleverd, waar de Friese vereniging wel erg blij mee is. ‘Nu kunnen we doorgroeien.’ 

‘Wat we natuurlijk ook gaan missen is wanneer tegenstanders op onze club kwamen, en zeiden: ‘Goh wat een leuk cluppie, moet je kijken, ze spelen nog op natuurgras’, en dat wij dan na 10 minuten met 2-0 voor stonden’, lacht André Zijl, 1 van de oprichters van de 6 jaar oude club Stix.

Stix1

Ongewoon

Want spelen op gras, dat is natuurlijk ‘ongewoon voor alle gastspelers’, zag hij. ‘Al had je wel ouders die er enthousiast over waren, omdat ze dat zelf vroeger ook gedaan hadden.’ Het grasveld gaf de jonge club zowel voordelen als nadelen: ‘We hebben thuis veel gewonnen, ook de nieuwe, onervaren teams. Maar ja, uit verloren we dan gewoon, omdat we weinig ervaring hadden met kunstgras.’

Hockey op gras is fysieker, dat is niet te vermijden, stelt Zijl. ‘Het is een lastiger spelletje omdat de bal niet snel rolt. Daardoor krijg je meer kluitjeshockey.’ Stix waarschuwde de tegenstander daar ook altijd even voor. ‘We praatten van tevoren altijd even met de tegenstander, om uit te leggen dat het een ander spelletje is, wat ook anders gefloten wordt dan normaal’, stelt Zijl.

‘Geen luxe maar noodzaak’

Ondanks de charmes van het gras, heeft Stix nu toch een kunstgrasveld, dat zaterdag werd opgeleverd. ‘We hebben lang bij de gemeente gelobbyd. Uitgelegd dat een kunstgrasveld voor een hockeyclub geen luxe is, maar noodzaak.’ Want zonder kunstgras kon Stix niet verder groeien, stelt Zijl. ‘Het is eigenlijk onverantwoord om senioren en A-jeugd op gras te laten hockeyen. Het is veel blessuregevoeliger, de bal gaat snel hoog.’

De doelstelling van Stix voor de komende jaren is dan ook om door te groeien. ‘Voorheen gingen er ook hockeyers uit Joure naar Heerenveen en Sneek, omdat wij geen kunstgras hadden. We willen nu proberen om iedereen in Joure te houden.’

Erelid Naomi van As

Stix heeft in ieder geval een bijzonder ‘erelid’: Naomi van As. ‘Zij opende een paar jaar terug ons clubhuis, en toen beloofde ze dat ze terug zou komen als wij ooit kunstgras zouden krijgen. En dat doet ze ook. 17 september komt ze het veld officieel openen. Dat is natuurlijk fantastisch!’

Stix2


1 Reactie

  1. jbuning

    Door ons eerste bezoek aan Stix besefte ik me weer waarom ik vroeger op school hockey zo stom vond. :-) Het klopt dat de charme van Stix dat ruimschoots compenseerde. Inderdaad een leuk cluppie Gefeliciteerd met het nieuwe veld!


Wat vind jij? Praat mee...