Heren Ring Pass tijdens ‘vette teamtrip’ live op Cubaanse tv

‘Een trainingstrip die ik mijn hele leven niet meer ga vergeten.’ Zo omschrijft Bas Oosterbaan, aanvoerder van de heren van Ring Pass, de trip van zijn ploeg naar Cuba. In de Caraïben speelde de Delftse hockeyploeg twee wedstrijden tegen de Cubaanse nationale ploeg, die live werden uitgezonden op televisie.

De winterstop is traditioneel de periode dat veel hockeyteams warmere oorden opzoeken om zich voor te bereiden op het tweede deel van de competitie. In steden als Valencia en Barcelona struikel je deze weken over de Nederlandse hockeyploegen. Maar de heren van Ring Pass zochten het dit keer duizenden kilometers verderop. Met dank aan hun Cubaanse ploeggenoot Rayden Cruz Delgado.

‘Dit doe je een keer in je leven’

‘We hebben het met Rayden de afgelopen jaren vaak gehad over zijn geboorteland Cuba’, vertelt Bas Oosterbaan, captain van de Delftse overgangsklasser. ‘Over hoe tof het zou zijn om daar heen te gaan. Dit seizoen hadden we zoiets: we gaan het doen. We hebben sponsoren gezocht, clinics gegeven en zelf gespaard om ook een bijdrage leveren. Achteraf kan ik zeggen dat het al die inspanningen waard zijn geweest. Het was een geweldige trip. Ik vind het nog steeds een beetje onwerkelijk dat we daar zijn geweest. Dat we met ons team dit toffe land hebben kunnen bezoeken. Dit doe je een keer in je leven.’

Actie tijdens het duel van Ring Pass tegen de Cubaanse nationale ploeg.

Een bezoek aan Cuba is vijftig jaar teruggaan in de tijd, schetst Oosterbaan. ‘De gekleurde huizen, de oude auto’s. En geen mobiel internet of wifi. Dat was zeker voor de jonkies heel vreemd, maar wel goed voor de teambuilding. Iedereen heeft zijn mobiel op zij gelegd en we hebben veel meer dingen samengedaan. We hebben gehockeyd, maar er ook bewust voor gekozen om het land te bekijken. We zijn de binnenlanden in geweest om de familie van Rayden te bezoeken. We hebben er met de lokale bevolking honkbal gespeeld. Iedereen deed mee. Geweldig. We zijn als team echt naar elkaar toegegroeid. De communicatie is beter geworden. Ik weet zeker dat we daar in de tweede helft van de competitie profijt van gaan hebben. We waren al een vriendenteam, maar zijn nu nog hechter.’

Ik weet zeker dat we hiervan in de competitie profijt gaan hebben. We waren al een vriendenteam, maar zijn nu nog hechter Bas Oosterbaan, aanvoerder van Ring Pass

Oosterbaan doet zijn verhaal deze zondagmiddag in Nederland waar hij langs het hockeyveld bij zijn vriendin staat te kijken. In de regen en wind, bij een temperatuur van amper tien graden. Hoe anders was dat een paar dagen geleden, toen Oosterbaan met zijn teamgenoten van Ring Pass in de Cubaanse hoofdstad Havanna aantrad tegen het nationale team van het Caribische land. De zon hoog aan de hemel, enthousiaste Cubaanse supporters op de tribune en een commentator die de Delftse doelman prees als El Gigante. ‘De wedstrijden leefden enorm. We waren het eerste team van buiten Cuba dat daar ooit speelde. De mensen waren heel dankbaar. Hockey is voor ons een hobby, maar voor die spelers een manier om zich te laten zien, erkenning te krijgen. Ze willen zich ook graag meten met Europese landen.’

Ring Pass in het blauw, Cuba in het rood tijdens de line-up.

Ring Pass speelde op het enige waterveld dat het land sinds een jaar rijk is. ‘Dat was een heerlijk veld, met een sproei-installatie net als hier’, vertelt Oosterbaan, die met verbazing naar de uitrusting van de Cubaanse spelers had gekeken. ‘Deze mensen hebben niet veel geld, waardoor sommige spelers gewoon op gympies liepen, met sticks van tien jaar geleden. Er waren er zelfs bij die geen scheenbeschermers droegen. Bij ons hebben diverse spelers daarom aan het einde van de trip hun sticks, scheenbeschermers en kunstgrasschoenen weggegeven aan de Cubanen. Ze waren hier erg blij mee. De mensen zijn zo gastvrij, vriendelijk en sociaal. Zij gaven de spullen namelijk ook weer door aan de spelers in hun team die ze het meeste nodig hadden. Echt bijzonder.’

Onvermoeibaar

Ring Pass, de huidige nummer vijf van de Overgangsklasse B, en de Cubaanse nationale ploeg bleken in de onderlinge wedstrijden gewaagd aan elkaar. Ring Pass won het eerste duel met 1-0 en verloor de tweede met dezelfde cijfers. Oosterbaan: ‘Het niveauverschil binnen die ploeg was best groot. Sommige jongens waren echt goed, die zouden meekunnen in de Promotieklasse in Nederland. Ze waren allemaal fysiek sterk en qua vaardigheid was ik echt verbaasd over hun skills. Ze gingen er ook vol voor, waren vier keer een kwart onvermoeibaar.’

Oosterbaan praat vol passie en met veel enthousiasme over de trip, een paar uur nadat de ploeg is geland in Nederland. Het avontuur smaakt naar meer, maar de aanvoerder is realistisch. ‘Dit was exceptioneel, maar is eenmalig. Wij hebben veel studenten in ons team. Zeker voor hen was de bijdrage die ze moesten leveren fors. We hebben met het team ook afgesproken dat we volgend jaar dicht bij huis blijven om de uitgaven van dit jaar een beetje te compenseren. Maar als er teams zijn die een heel vette teamtrip willen beleven, kan ik ze echt aanraden naar Cuba te gaan.’


1 Reactie

  1. rudi wortmann

    wat een geweldige ervaring voor jullie team. En een leuk stukje. Dit moet hockey.nl vaker doen! Hoeft heus niet minder nationale ploeg maar zeker evenveel of juist meer van dit soort berichten. Ga zo door!


Wat vind jij? Praat mee...