‘Het gaat niet om dat rokje, maar om individuele vrijheid’

Dat bij USHC de broekjes en rokjes niet meer gekoppeld zijn aan een geslacht, was afgelopen week amper te missen. Willem Vos is een van de drijvende krachten achter de spraakmakende verandering in de clubcultuur. De speler van heren 9 wil als een van de eerste openlijke genderneutrale hockeyers een voorbeeldfunctie vervullen.

Willem, om te beginnen. Hoe kijk je terug op vorige week?
‘Eigenlijk is het allemaal veel groter geworden dan we als club hadden gedacht. We wisten dat er al andere verenigingen zijn, waarbij mannen in een rokje mogen hockeyen en vrouwen in een broekje. We hebben dit laatst aangepast in onze ledenvergadering. Het was vooral bedoeld om aandacht te geven voor onze inclusiecommissie. Want zover wij weten is dat wel nieuw.’

Dat is goed gelukt, die aandacht.
‘Dat kan je wel zeggen. Toen we maandagavond het persbericht verstuurden, was ik al blij dat RTV Utrecht belde. Tot onze verbazing stond het later op de site van de NOS. Op dinsdag ben ik als woordvoerder van dit initiatief constant met media in de weer geweest. Q-Music, Jinek, De Volkskrant… op een gegeven moment moesten we interviews gaan plannen. En ondertussen moesten we zorgen dat er wat leden op de club rondliepen. Ziet er toch wat leuker uit op beeld.’

Je bent ongetwijfeld trots.
‘Echt wel. Ook omdat alle aandacht heel positief was. Het gaat natuurlijk om iets groter dan een kledingstuk. We willen uitstralen dat iedereen zich prettig voelt op onze club. Dat we een veilige sportomgeving hebben, waar iedereen zichzelf kan zijn. Waar ik vooral blij mee ben, is dat andere clubs nu ook aan het denken worden gezet. Dat is al winst. Dat de discussie wordt gevoerd.’

Willem Vos op Olympos, het sportpark van studerend Utrecht. Foto: Koen Suyk

Waarom vind je dit onderwerp zo belangrijk?
‘Omdat ik zelf heb meegemaakt dat inclusie niet vanzelfsprekend is.’

Hoe bedoel je?
‘Ik ben acht jaar geleden uit de kast gekomen als homoseksueel. Sinds vorig jaar ook als genderneutraal. Dat is anders, ik voel me niet de norm. Ik wil er geen zielig verhaal van maken, dat is het niet. Ik heb leuke vrienden en lieve ouders die mij alle ruimte geven om mijzelf te zijn.’

Hoe gaat dat in een hockeyteam?
‘Ik voel me weleens de boeman. Mijn teamgenoten weten inmiddels wel dat het niet oké is om ‘homo’ als scheldwoord te gebruiken. Doen ze niet expres, dat weet ik ook. Ik wil mijn team ook niet afvallen. Het zijn goede gasten, ook al spelen we in de allerlaagste competitie. Maar ja, in de kleedkamerpraat komen weleens wat grove opmerkingen voorbij. Natuurlijk mogen we grappen met en over elkaar maken, zo worden zwaardere onderwerpen ook beter bespreekbaar. Alleen is het niet goed om een minderheidsgroep naar beneden te halen. Ik voel me dan eerder geroepen om men hierop aan te spreken.’

Wat kom je nog meer tegen?
‘Ik moet vaak kiezen. Op Olympos, ons complex, zijn alleen mannen- en vrouwenkleedkamers. Ik zou liever naar een genderneutrale kleedkamer gaan. Die is er dus niet. De wc’s, ook zoiets. Ze hebben bij ons nu het gehandicaptentoilet ook het genderneutrale toilet gemaakt. Dat voelt niet goed, voor mij. Hopelijk kunnen we gesprekken voeren om dit vroeg of laat anders te organiseren.’

Onhandig en ook pijnlijk.
‘Het zal niet allemaal zo bedoeld zijn, maar daar loop ik wel tegenaan. Tegen die drempels en hokjes. Daardoor moet ik kiezen wat ik ben, in plaats van gewoon mezelf te zijn. Het gaat mij er ook helemaal niet om dat ik in een rokje wil lopen. Nee, ik wil graag de vrijheid om te proberen of ik het chill vind. Maar misschien ga ik uiteindelijk toch voor het broekje. Snap je?’

Is er iets wat je graag zou willen veranderen in de hockeywereld?
‘Daar denken we met ons panel natuurlijk over na. Wat ik zelf heel interessant zou vinden, is dat er meer gemengde teams ontstaan. Een team waarin het niet uitmaakt welk geslacht je hebt.’

Foto: Koen Suyk

Zoals bij bedrijfs- of trimhockey?
‘Maar dan een team dat ook op zondag competitie speelt. Voor zover ik weet, zijn die er niet. Ik zou daar zelf wel oren naar hebben, ik denk dat ik mij in zo’n setting heel prettig zou voelen. Het lijkt me best interessant om met de KNHB in gesprek te gaan over dit onderwerp en te kijken of hier meer draagvlak voor is. Het zou toch mogelijk moeten zijn om in zo’n grote hockeystad als Utrecht één zo’n team bij elkaar te krijgen?’

Vind jij dat we in de hockeywereld stappen maken op het gebied van inclusie?
‘Ik voel me geaccepteerder dan acht jaar geleden. Maar er zit nog steeds een groot verschil tussen mannen- en vrouwenteams. Bij mannen is het toch vrij hetero-gericht. Ik heb zelf vaak en veel moeten uitzoeken. Dat had ik acht jaar geleden, en nu opnieuw. Je blijft geduldig, uitleggen. Neemt vooroordelen voor lief, in de hoop dat men begripvol is. Ik wil graag dat ik door er open over te zijn, het voor anderen makkelijker maak. Dat zij niet de struggles hebben, die ik wel heb gehad en nog steeds regelmatig ervaar.’

Het onderkomen van USHC aan de rand van het hoofdveld. Foto: Koen Suyk

Het bespreekbaar maken van ‘anders zijn dan de norm’?
‘Ja, dat daar ruimte voor is. Binnen een team, club, welke groepering dan ook. Dat je, wanneer je als man op jongens valt, niet meteen een valse nicht bent. Dat stereotype was er acht jaar echt nog. Inmiddels gaat dat wat beter, maar er zijn nog wat stappen te nemen hoor. Ik weet dat er onlangs iemand in een selectieteam uit de kast is gekomen. Maar dat durfde hij alleen te zeggen waar zijn coach bij was. Dat is dan toch niet helemaal goed, toch?’

De rokjes staan op de kaart. Wat is het volgende punt op de inclusie-agenda?
‘Ónze agenda hè. Ik doe het niet alleen. We hebben een paar onderwerpen op onze lijst staan. Zo willen we bijvoorbeelden ‘iets’ met seksuele veiligheid doen. Dat je vooraf duidelijk bent over elkaars do’s en dont’s op dat gebied. Dat blijft een belangrijk thema. Zeker voor studenten, die op zoek zijn naar vrijheid. Laten we die vrijheid voor iedereen zo leuk mogelijk maken.’


6 Reacties

 1. barteenkhoorn

  Sorry maar ik vind dit dus enorm woke geneuzel. Zoals op vele universiteiten op dit moment. Iedereen moet kunnen zijn wie hij of zij wil zijn maar kom op zeg. Prima om in een rokje/broekje te hockeyen. Hoeft niemand last van te hebben. De rest van het artikel slaan we dan gelijk weer door: We gaan dus even de toiletten verbouwen omdat er 3 gender neutralen rondlopen? Je kan naar de mannen, vrouwen, gehandicapten en dan is het nog niet goed? Genetisch ben je een man dus dan lijkt me het mannen toilet daarvoor prima geschikt. Wat is er op tegen om daar naar het toilet te gaan? 98% vd hockeyers gebruikt de kleedkamers niet eens.. Trek je kleren thuis aan en doe als bijna elke andere hockeyer. Een team dat gemengd is, prima, maar wat gaat dit team dan doen? Spelen tegen mannen? Of vrouwen? Ik wil niet tegen vrouwen spelen (genetisch) en zij waarschijnlijk ook niet tegen mannen. Het is vervelend als je je een minderheid voelt of bent maar we kunnen het simpelweg niet iedereen naar de zin maken. Dat is precies wat er in dit hele woke gebeuren aan de hand is; de minderheden gaan de regels zodanig aanpassen dat de overgrote meerderheid hier last van heeft. - Jip en Janneke voldoet niet meer aan het hedendaags beeld -> afschaffen dus kan namelijk niet alle tere zieltjes verdragen. -Geen alcohol op de UvA, want het kan storend zijn voor een minderheid. Laten we dit gelijk afschaffen bij USHC en alle andere universiteit sportcomplexen. Wereld op zijn kop. Laten we ons druk maken om serieuze problemen in het leven en de wereld aub.

 2. FloorLoman

  Beste Bart, Helaas weet u denk ik niet hoe het voelt om bij een minderheid te horen. Hoe het voelt om nooit gehoord te worden of weg gedrukt te worden. Gender is een sociale constructie en heeft niks met genen te maken. Gender verwijst naar de eigenschappen, gedragingen en rolpatronen die de maatschappij voor elk geslacht heeft bepaald. Zo heeft de maatschappij bedacht dat er maar twee gender’s zijn en dus twee toiletten. In de werkelijkheid bestaan er vele verschillende gender’s (transvrouw, transman, genderqueer, non-binair). Als men gedwongen moet kiezen tussen een vrouwen of mannen toilet, maar zich niet man of vrouw voelt, niet zeker is van de keuze of wanneer die te beladen is kan dit dus elke keer opnieuw een vervelende ervaring zijn. Ik hoop dat u beseft dat, ook al zijn er maar 3 non-binaire personen (dit is het juiste woord voor een persoon die zich niet thuis voelt in de binaire gendercatergorieën man of vrouw) dit wel 3 personen zijn. Gewoon iemand zoals jij en ik, iemand die zich ook overal thuis moet voelen. Een persoon die ook op de hockeyclub in een veilige omgeving moet zijn om zich te uiten zoals die wil. Als voor deze veilige omgeving een aantal aanpassingen moeten worden gedaan, zoals gender neutrale wc’s, gender neutrale kleding of gender neutrale teams dan moet iedereen daar zijn best voor doen. Want wat heb je nou eigenlijk te verliezen? Dat je niet alleen maar mannen op de wc ziet maar ook andere identiteiten, maakt dat echt uit? We kunnen het simpelweg WEL iedereen naar de zin maken, door kleine aanpassingen te doen. Hopelijk beseft u zich dat u waarschijnlijk bij de meerderheid hoort. De meerderheid heeft altijd de regels bepaald. Ze hoeven nooit iets te laten en zullen zich nooit onderdrukt voelen. Dat de minderheid in de huidige tijd zijn stem durft te laten horen om bepaalde (kleine) dingen te veranderen, is denk ik meer dan nodig. U zult er niet op achteruit gaan. Met vriendelijke groet, Meike Spanninga en Floor Loman

 3. robtushuizen

  Geachte mijnheer Bart Eekhoorn, " Het is vervelend als je je een minderheid voelt of bent maar we kunnen het simpelweg niet iedereen naar de zin maken. Dat is precies wat er in dit hele woke gebeuren aan de hand is; de minderheden gaan de regels zodanig aanpassen dat de overgrote meerderheid hier last van heeft." als ik dit lees, ben ik blij dat er mensen zijn die zich inzetten voor anderen die niet tot de 'mainstream' van Nederland behoren. Gelukkig biedt hockey.nl een platform voor initiatieven voor ' inclusiviteit'.

  1. barteenkhoorn

   Volstrekte idiotie dat een bizar kleine minderheid ineens gaat bepalen wat de nieuwe norm moet worden. Dat is wat u wil? Mensen met rode haren een eigen toilet, dit is namelijk een serieuze minderheid aan het worden ? Een eigen kleedkamer voor mensen met minimaal 100k op de bank, “want ik wil niet tussen het plebs staan”? Laten we de koffie ook gelijk afschaffen want daar zit vast een slavernij verleden aan! Woke lekker door beste Rob, ik doe er niet aan mee.

 4. robtushuizen

  Geachte mijnheer Bart Eekhoorn, " Het is vervelend als je je een minderheid voelt of bent maar we kunnen het simpelweg niet iedereen naar de zin maken. Dat is precies wat er in dit hele woke gebeuren aan de hand is; de minderheden gaan de regels zodanig aanpassen dat de overgrote meerderheid hier last van heeft." als ik dit lees, ben ik blij dat er mensen zijn die zich inzetten voor anderen die niet tot de 'mainstream' van Nederland behoren. Gelukkig biedt hockey.nl een platform voor initiatieven voor ' inclusiviteit'. Rob Tushuizen

 5. gerardvanstijn

  Zeer treffend verwoord barteenkhoorn. Dank.


Wat vind jij? Praat mee...