Drie dodelijke minuten leveren Bloemendaal EHL-finaleplaats op

Bloemendaal staat voor de vierde keer in vijf seizoenen – en voor de zevende keer in totaal – in de finale van de Euro Hockey League. De Mussen wonnen zaterdag in de halve eindstrijd van Kampong, dat in Den Bosch met 3-0 werd verslagen. De strijd om het Europees goud kan een nieuw Nederlands onderonsje worden, als Rotterdam later op de dag van het Belgische Gantoise wint.

Twee oplevingen in het derde kwart bleken voldoende om Kampong uit te schakelen. Een fraaie vallende schuiver van Jorrit Croon en een succesvolle rush van Floris Wortelboer zorgden binnen twee minuten voor dreunen die de landskampioen niet meer te boven kwam. Zelfs niet toen er in de slotfase zonder keeper tegen tien veldspelers werd gespeeld, na een gele kaart voor Bloemendaler Casper van der Veen.

Omdat ook die fase werd overleefd, staat Bloemendaal waar ze al zo vaak stonden. Op een plek om voor de Europese prijzen te spelen. Na hun EHL-trilogie tussen 2021 en 2023 hadden ze vorig seizoen een ongebruikelijk vrij paasweekend. Dat was het gevolg van een verloren wedstrijd in de eerste ronde. De tegenstander was toen dezelfde als vandaag: Kampong. Samen met Bloemendaal de meest toonaangevende hoofdklasseclub van de afgelopen jaren. In de laatste zeven seizoenen pakten ze allebei drie titels en leverden ze samen een grote sloot internationals af die in Parijs goud pakten.

Foto: Willem Vernes

Van hen stonden er op deze stralende zaterdagmiddag liefst zeven op het veld. Zij speelden voor een heerlijk gevuld stadion, waarin elk hoekje en gaatje gevuld was. Kampong en Bloemendaal hadden drie weken geleden nog laten zien waarom wedstrijden tussen beide ploegen zo enorm de moeite waard zijn: toen mondde deze topper in een waar spektakelstuk, dat in 4-4 eindigde. Regelrechte reclame voor het hockey, met meteen een spetterend eerste kwart met twee goals.

Geen risico’s, weinig kansen

Zo’n feest werd het niet meteen aan de Oosterplas. Het was namelijk in die eerste vijftien minuten totaal geen probleem als je even een biertje of een frietje ging halen. Er gebeurde simpelweg bijzonder weinig. Alleen bij een strafcorner van Bloemendaal, na een minuut of twaalf, ging het publiek er even goed voor zitten. De poging van clubtopscorer Marc Miralles werd gekraakt door Estiaan Kriek, de vervanger van de geblesseerde David Harte in het doel bij Kampong.

Kriek kreeg het in de loop van de eerste helft iets drukker, toen Bloemendaal nog tweemaal mocht aanleggen. Maar die kansen gingen op de kop van de cirkel al de mist in. Veldkansen waren uiterst schaars. Yannick van der Drift raakte de zijplank naast Kriek, aan de overkant was het even opletten toen Mats Gruter uithaalde.

Als we het zo opschrijven klinkt het best wel aantrekkelijk, maar in de praktijk hielden beide teams elkaar ‘gewoon’ enorm in de tang en werden risico’s zo veel mogelijk vermeden. Het duel deed denken aan de vorige EHL-ontmoeting tussen deze ploegen, in oktober 2023. De wedstrijd waardoor Bloemendaal vorig jaar met Pasen vrij was en met 2-1 verloor van Kampong.

Hoogstandje De Vilder

De Utrechters stonden zaterdag weer onder leiding van Tim Oudenaller, die donderdag wegens trieste familieomstandigheden ontbrak. Ivar Knötschke keerde daardoor weer terug in de rol van assistent. Zij zullen ook hebben geconstateerd dat er na rust opeens een stuk meer te beleven was. Eerst raakte Zach Wallace namens Bloemendaal de binnenkant van de paal, waarna om onduidelijke redenen de aanval van De Mussen werd afgeblazen. Vlak daarna werd ook aan de overkant het aluminium getest, toen Derck de Vilder na een fraaie individuele actie de lat raakte.

Een balende Kampong-middenvelder Derck de Vilder, nadat hij met een briljante actie slechts de lat raakte. Foto: Willem Vernes

De drie dodelijke minuten

De wedstrijd die eerst zo gesloten was als een oester, brak helemaal open. Bloemendaal profiteerde het meest van de ruimte die er plots ontstond. Het was aanvoerder Croon die zijn ploeg op sleeptouw nam en met een prachtige vallende backhand de openingsgoal liet noteren. Het applaus van iedereen in het Bloemendaalse oranje klaterde over de Oosterplas. Als je je ogen even dichtdeed, was het alsof je op ’t Kopje stond, waar al zo veel belangrijke Europese duels zijn gespeeld.

En Bloemendaal duwde door. Ze hadden Kampong bij de strot en dat wilden ze weten. Vanaf de rechterkant denderde Wortelboer de cirkel in. Over de achterlijn, richting het doel. Zijn schot rolde via de stick van Kampong-verdediger Sander de Wijn binnen, waardoor het drie minuten na die openingsgoal opeens 2-0 stond. Natuurlijk was dat voor Kampong hét signaal om nadrukkelijker de aanval te zoeken. Echt te gaan jagen. De voorzichtigheid te laten voor wat-ie was.

Jorrit Croon heeft gescoord voor Bloemendaal. Foto: Willem Vernes

Ze dwongen een strafcorner af, hun eerste van de wedstrijd. Die werd door Jip Janssen naast gepusht. In de poging nog een corner te krijgen, raakte Kampong z’n videoreferral kwijt. Kampong drukte en probeerde en kreeg via Terrance Pieters, weer De Vilder en Janssen (corner) nog aardige kansen. Maar de Utrechters lieten na de wedstrijd opnieuw spanning in te blazen. Terwijl ze hun keeper gewisseld hadden, kregen ze een counter om de oren waaruit zelfs nog de 3-0 viel via Lucas Veen.

De jonge international gaat maandag zijn eerste finale spelen met Bloemendaal, dat vanavond weet wie de tegenstander is. Kampong rest op diezelfde dag de strijd om Europees brons.

Kampong – Bloemendaal 0-3 (0-0)
38. Jorrit Croon 0-1
40. Floris Wortelboer 0-2
58. Lucas Veen 0-3

Lees hieronder de hoogtepunten terug van de wedstrijd tussen Kampong en Bloemendaal


Wat vind jij? Praat mee...