Den Bosch heeft op Tweede Paasdag, aan de eigen Oosterplas, beslag gelegd op de Europese titel. De EHL-finale werd Brabants eenrichtingsverkeer, waarmee het Belgische Braxgata met 5-1 opzij werd gezet. Het is alweer het negentiende Europese goud voor de Bossche veelvraat.
De supporters op het tjokvolle complex aan de Oosterplas wapperden met gele vlaggetjes in de lucht. Het publiek klapte de handen stuk op de grote, zwart gele tribune aan de A2. Hun Den Bosch had het gedaan. Ze waren voor het eigen publiek, in de eigen stad, Europees kampioen geworden. En de supporters werden verwend met vijf goals.
Allemaal in een eindstrijd die geen minuut spannend was. De finale was voor Den Bosch het eenvoudigste duel van het toernooi. De Brabanders waren lichtjaren beter dan Braxgata, dat vriend en vijand al verbaasd had met een Europese finaleplaats. Braxgata is de nummer drie van de Belgische competitie en nam tot hiervoor nog nooit deel aan de EHL.

Foto: Bart Scheulderman
De 1-0 van Frédérique Matla
Het krachtsverschil was gigantisch. De Europese debutant was nog niet in de cirkel van Den Bosch geweest, toen Frédérique Matla haar ploeg na een minuut of zeven al op voorsprong had gezet. Dat had de Brabantse spits vooral te danken aan het harde werk van Maartje Krekelaar, die de bal van een Belgische stick afsnoepte en Matla in de diepte aan kon spelen. Matla nam aan, draaide naar binnen en flatste met haar backhand de 1-0 in de kruising.
Lieve Wijckmans kon vervolgens haar ijzersterke toernooi belonen met een treffer in de finale, maar dat mislukte. De tiener ging alleen op de Belgische keeper af, maar besloot haar te passeren met een turn. Een foute keuze. De inzet miste kracht, waardoor Belgisch international Stephanie Vanden Borre de bal meters voor de doellijn tegen kon houden.
Den Bosch had al vroeg in de wedstrijd ver uit kunnen lopen, maar vier corners mislukten. De slag en sleep van Matla leverden niets op en het een-tweetje tussen Matla en Sanne Koolen ging mis. Koolen probeerde het later rechtstreeks met haar flats, maar ook die bal belandde niet tussen de palen.

Foto: Bart Scheulderman
Ook Van der Veerdonk kan pushen
Het was eenrichtingsverkeer aan de Oosterplas en slechts een kwestie van tijd tot er meer doelpunten vielen. Toen Danique van der Veerdonk haar sleep een keer mocht proberen, volgde uit die poging een strafbal. Matla verliet de reservebank om de 2-0 binnen te pushen. Die kansen moet je de 147-voudig international niet geven. Het werd voor rust nog erger voor de debuterende Belgen. Maartje Krekelaar beukte een rebound van strafcorner nummer zes in de touwen. Pijnlijk detail: Braxgata vocht de goal aan, maar kreeg geen gelijk. Zo stond het 3-0 en was de ploeg uit Boom de VAR kwijt.
Een hoogtepunt volgde voor Josephine Bekkers. De invaller uit MO18-1 tekende met een fijne actie voor een assist. Via rechts liep het jonkie de cirkel binnen en bediende zij Teuntje de Wit subliem. De Brabantse spits tikte zo zonder problemen de 4-0 binnen. De wedstrijd duurde welgeteld vijfendertig minuten toen Josine Koning voor het eerst in actie moest komen. Probleemloos keerde ze het backhandschot van Louise Dewaet, de eerste doelpoging van Braxgata.
Maartje Krekelaar tipte de zevende Bossche corner raak en maakte zo haar tweede doelpunt in de EHL-finale. Zo stond het binnen veertig minuten al 5-0 voor de Brabanders. Vanden Borre verzachtte de Belgische pijn met een eretreffer. Zij sleepte de 5-1 op het scorebord.

Foto: Bart Scheulderman
Veel minuten voor de jonkies
Daarmee geloofde Den Bosch het wel. Dat was wat jammer voor de supporters, maar geen gekke gedachte. Komend weekend is het namelijk gewoon weer tijd voor de Tulp Hoofdklasse. Marieke Dijkstra hield Matla – die na een voetblessure net op tijd fit was de de Euro Hockey League – uit voorzorg op de bank en de jonkies kregen alle speeltijd. Het Europese goud was namelijk al lang en breed op zak.
Met de winst op Braxgata pakte Den Bosch de negentiende Europese titel. Voor het eigen publiek, in de eigen stad, was het vooral in kwart twee en drie genieten geblazen. Spannend was het niet, maar dat maakte niemand aan de Oosterplas wat uit. De zoveelste prijs kon namelijk weer gevierd worden.
Den Bosch – Braxgata 5-1 (3-0)
7. Frédérique Matla 1-0
28. Frédérique Matla (sb) 2-0
30. Maartje Krekelaar (sc) 3-0
34. Teuntje de Wit 4-0
39. Maartje Krekelaar (sc) 5-0
44. Stephanie Vanden Borre (sc) 5-1
Lees hieronder de hoogtepunten van de wedstrijd tussen Den Bosch en Braxgata
12 Reacties
edwin-smolders
Gefeliciteerd Dames Den Bosch met de negentiende Europese Clubtitel
serge-van-embden
Nou nou, wat een verrassing weer. Het is ook wel veelzeggend dat de grootste Den Bosch supporter als enige een reactie heeft geplaatst na het behalen van weer een Europese titel. Knap hoor, maar ik denk dat weinig hockey liefhebbers, met uitzondering van de Den Bosch aanhang uiteraard, de wedstrijd hebben gekeken. De winnaar was bij voorbaat namelijk al bekend gemaakt... En waarschijnlijk die van de komende jaren binnenkort ook. Erg leuk voor de zwartgele combinatie, maar voor de anderen wordt het wat saai. Wat zou het voor de sport toch goed zijn, als ook andere teams voor die titel in aanmerking gaan komen. Op de manier krijg je nooit een groter draagvlak en meer (internationale) liefhebbers.
christiaan-loeber
SCHC en Gantoise hadden Den Bosch het lastig gemaakt dus zo eenzijdig was dit toernooi niet. Even de finale winnen is lang niet zo makkelijk als het er uit ziet. En toch knap dat jonge speelsters zich laten zien. Als neutrale ietwat chauvinistische liefhebber vond ik Den Bosch op het juiste moment goed spelen. En dat is ook een kunst.
kasparstevens
Deel
LiesedeVos
Jammer dat hij het zo bekijkt. Den Bosch stond vorig jaar niet in de finale. Ze waren er zelfs niet eens bij. Hoe knap is het dan dat ze uiteindelijk weer de titel pakken?
edwin-smolders
Vooropgesteld, ik ben niet de grootste Den Bosch supporter. Er zijn namelijk veel grotere fans. Kampioen worden is moeilijk….Kampioen blijven nog veel lastiger.
Sjang Fijen
Proficiat Den Bosch met jullie Europese titel en nu nog wel op eigen veld. Alles op een rijtje vanaf vrijdag tegen SCHC: Het treffen met opponent Stichtse was voor mij een treffen zonder weerga. Er werd met een ongelooflijke inzet door beide teams gespeeld, teams die elkaar al jarenlang meer dan goed kennen en voor een deel bij Oranje maatjes zijn. Zo werkt dat en dat werkt prima zonder wrijving weet ik van onze internationals, Beide teams vochten voor de overwinning en Den Bosch trok deze keer aan het langste eind. Ik schrijf nadrukkelijk deze keer. Nee, deze overwinning is geen opmaat voor het landskampioenschap. Straks zulle beide teams samen met Amsterdam en Pinokee, verwacht ik, uitmaken wie dan de sterkste ploeg van Nederland is. Alle respect voor de EHL, even als de scheidende coach van SCHC, sla ik de landstitel hoger aan dan een EHL titel. Maar niemand bij Den Bosch zal op hockey.nl rondbazuinen dat Den Bosch weer de nieuwe kampioen zal worden. Dat zal straks op de velden worden beslist. Bescheidenheid siert de mens, ook in sport , mijnheer de coach. Terug naar de EHL: na de overwinning op Stichtse wachtte Gantoise, een tegenstander waarover Raoul Ehren mij vooraf vertelde een lastige kluif zal worden. En dat bleek: de eerste helft kreeg Den Bosch maar moeilijk vat op Gantoise, landskampioen van Belgie en het scheelde maar weinig of Den Bosch kwam op achterstand. Redder in nood was het briljante keepwerk van Josine Koning. Na rust was Den Bosch de bovenliggende partij , Gentoise bleef gevaarlijk. Het werd 1-0 maar Den Bosch verzuimde het karwei af te maken. In de laatste minuut kreeg Gantoise een strafcorner die er onberispelijk in ging. Bij de shoot-outs toonde Josine haar grote kwaliteiten weer eens en konden de drie veldspeelsters het karwei kundig afronden. De finale tegen de meiden van Brasschaat was ronduit een deceptie . De Belgische dames waren geen tegenstanders van formaat. Hoe kan dat nou? Gontoise was een gevaarlijke en lastige tegenstander, Brascha kwam er helemaal niet aan de pas, en dat voor twee clubs uit de Belgische top. Nog even over Bloemendaal. Bloemendaal mist kwaliteit, inzet, en lef in de 24 en de cirkel en dan verlies je tegen een team als Gantoise., simple comme ca. Zondag krijgt Bloemendaal de heren van Den Bosch op bezoek, misschien minder technisch maar wel de wil, kunde en juiste instelling om te scoren. Mooie sport toch dat hockey. Groet van............Sjang
Reinout van Leeuwen
Jammer voor het hockey dat de finale van het EhL ,door het speelschema, tussen DB & Braxgata was. Een ploeg die hoogstwaarschijnlijk moeite zal hebben om zich in de hoofdklasse te handhaven. Nu hebben veel kijkers die op 2e paasdag NPO1 inschakelden een verkeerd beeld gekregen van het Europese tophockey. Dit doet ook afbraak aan de winnaar DB. Gantoise nr1 België is wel van een ander niveau gebleken dan de nr3 uit die competitie. Gantoise is een team dat het niveau van Kampong & Pinoke benaderd,en tijdens de halve finale zelfs even het niveau van Den- Bosch. Een toernooi met een schema waarin de finale,voor de winnaar de makkelijkste tegenstander is zowel voor de sport als de toeschouwer niet voor herhaling vatbaar.
MarcBakermans
Jammer dat sommige mensen zo negatief kunnen zijn over onze dames. alle teams hebben de gelijke kansen gehad zo ook SCHC en Gantoise. En als je het dan niet haalt, tja dan moet je het bij je zelf zoeken. Den Bosch is nu eenmaal een klasse apart. Ik heb in ieder geval genoten van de sfeer, de spelers, de fans, de wedstrijden, de samenwerking met de hele EHL organisatie. Maar op naar een spannende eindstrijd van de competitie, pakt Den Bosch zijn derde prijs dit jaar of?
lynnBosman
Als Den Bosch had verloren stonden hier tal van reacties, zelfde als met de Oranje Dames. Blijkbaar werkt dat nu eenmaal zo. Ik vond het dit jaar knapper dat ze goud wonnen, er werden toch niet de minste vaste krachten gemist. De route naar de finale was niet de makkelijkste; het sterke SCHC onder aanvoering van De Waard waarin het beide kanten op had kunnen vallen en het goede Gantoise met haar Belgische internationals waarin ik Den Bosch niet haar beste spel vond spelen. Voordat men mij een arrogante Hollander noemt, ik ga hierin mee met de reactie van Englebert (https://www.bd.nl/regiosport/englebert-nam-geen-shoot-out-voor-hc-den-bosch-zon-spelletje-wilden-we-er-niet-van-maken~a85e73f8/). De Duitse ploegen vielen erg tegen, of zijn de Nederlandse en Belgische gewoon een klasse beter?
Sjang Fijen
Lynn, ik miste je beschouwing al , ben blij met je wijze reactie. Groet van Sjang
jaapvanbuul
Prachtige winst van een mooie club die zijn eigen jeugd zelfs in een finale speeltijd geeft! Hulde!!