Victoria-coach Poillot: ‘Ons doel? Dat iedereen voor ons wil blijven spelen’

Vier keer per week staat Victoria in deze tijden van het coronavirus op het trainingsveld. Twee of drie keer daarvan hoeven de speelsters maar te komen van hun coach Lennard Poillot. ‘Ik geef trainingen waarvoor ze zich kunnen inschrijven. Ze mogen zelf kiezen welke hen het beste uitkomt.’

De excentrieke coach noemt het als voorbeeld om te schetsen wat de oudste hockeyvereniging van Rotterdam anders doet dan andere clubs. Na één jaartje op het hoogste niveau zul je Victoria niet snel horen roepen dat ze een stabiele hoofdklasser of een middenmoter willen zijn. Aan de Kralingseweg luidt de doelstelling anders.

‘Wij willen een club zijn waar de verhouding tussen sportief, maatschappelijk en sociaal in balans is. We spelen nu één seizoen in de Hoofdklasse. Dat is het mooiste dat er is. Natuurlijk willen we op dit niveau blijven spelen en zelfs proberen een stap omhoog te zetten. Maar niet tegen elke prijs’, zegt Poillot, die zijn ploeg afgelopen seizoen naar de elfde plaats leidde, boven HGC.

‘Dan heb ik het niet alleen over geld. Ik heb het ook het leven naast het hockey. Wat heb je ervoor over, en wat niet? Dat zijn keuzes die je moet maken. Dat bedoel ik met de verhouding tussen sportief, maatschappelijk en sociaal. Dat moet een goede combinatie zijn. In mijn ogen kan dat ook, zonder dat het ten koste gaat van de kwaliteit en kwantiteit van trainen.’

De vrouwen van Victoria juichen na een doelpunt tegen Bloemendaal. Foto: OrangePictures/Herman Dingler.

Wij zijn niet de club om met geld te smijten en zomaar 20.000 euro neer te leggen voor een speelster van buiten de EU

Een ander voorbeeld is de zoektocht naar een kwaliteitsinjectie van de selectie. Het overgrote deel van het team had na afgelopen seizoen één jaartje ervaring in de Livera Hoofdklasse Dames. Niet bijzonder veel. ‘Maar we zijn niet de club om met geld te smijten en zomaar 20.000 euro neer te leggen voor een speelster van buiten de EU. Dat past niet bij Vic’, illustreert Poillot.

‘Ik zeg niet dat we dat nooit zullen doen. Uiteindelijk wil je wel meehockeyen. Dus mocht het nodig zijn, dan doen we het. Maar het is wel een hoop geld. Geld dat we ook in de ontwikkeling van ons team kunnen steken. Daar gaat onze voorkeur dan liever naar uit.’

Dus belde hij Elin van Erk, of ze oren had in een transfer van Laren naar Victoria. Julia Verschoor en Dominique de Vries belden hém. Alle drie werkten ze met Poillot samen bij hdm. Met De Vries werd hij landskampioen met Meisjes A1, met Van Erk verloor hij de finale. Als assistent bij Dames 1 werkte hij samen met Verschoor.

Lennard Poillot in zijn periode als assistent van Erik van Driel bij hdm Dames 1. Foto: Koen Suyk

Voor mij is de belangrijkste doelstelling dat iedereen voor ons team wil blijven spelen.

‘Het plan van Victoria sprak hen alle drie aan. Wat bij Julia en Dominique ook meespeelde, is dat ze in Rotterdam zijn komen wonen’, zegt Poillot, als coördinator talentontwikkeling ook onderdeel van de technische commissie van hdm. ‘Julia komt uit Spanje en is nog geblesseerd. Zij kan de tweede competitiehelft pas spelen. Dominique heeft een jaar niet gehockeyd. Maar alle drie hebben ze veel hoofdklasse-ervaring. Dat hebben we nodig.’

Voor het uitspreken van een concrete doelstelling vindt Poillot het nog te vroeg. Zeker omdat ook bij andere teams veel wisselingen hebben plaatsgevonden. ‘Bovendien moet een doelstelling niet alleen vanuit mij, maar ook vanuit het team komen. Hoeveel hebben zij ervoor over om een bepaald resultaat te halen? Bij zes dagen per week twee keer trainen, gaat het niveau omhoog. Maar ja, moet je dat willen? Dan heb ik het weer over die balans. Voor mij is de belangrijkste doelstelling dat iedereen voor ons team wil blijven spelen. Als dat lukt, hebben ze allemaal een goed jaar gehad.’


Wat vind jij? Praat mee...