Pro League-gastheer OR: ‘Mooier nog dan de Champions League’

Het wordt een historische week voor Oranje-Rood. De Pro League-karavaan is neergestreken in Eindhoven en zorgt vanaf woensdag voor zes dagen tophockey op de velden van de Brabanders. Ondertussen wordt er ook nog ‘gewoon’ competitie gespeeld.

Hij is zo trots als een pauw. Pieter Janssen, de voorzitter van Oranje-Rood. Twee dagen voordat de eerste bal rolt in de Lichtstad, is het al een drukte van belang op zijn club. Het is maandagochtend en het terrein aan de Charles Roelslaan bruist. ‘Schitterend man, het is één groot circus. Teams reizen af en aan, tribunes worden gebouwd en alle officials zijn er inmiddels ook. Op papier waren de plannen al leuk, maar hier kan ik echt van genieten. Het gaat gebeuren. We gaan dagen tegemoet waar we nog jaren over napraten.’

Want ook voor een grote club als Oranje-Rood – zo’n 2.600 leden – is het allesbehalve de normaalste zaak van de wereld dat er twaalf internationale tophockeyduels op het menu staan. ‘We zijn zes dagen lang het centrum van het wereldhockey. Dat maakt ons trots. Het zijn geweldige weken voor Eindhoven als sportstad. Zaterdag werd hier in ons Philips Stadion nog de Champions League-finale van het vrouwenvoetbal gehouden. En eigenlijk is dit nog mooier, omdat hier niet de Europese top, maar de wereldtop op het veld staat. Van de mannen én de vrouwen.’ Even is het stil aan de lijn. ‘Ik ben even op het balkon gaan staan. Ik zie ze hier lopen. Spelers van Australië, Argentinië… prachtig toch?’

Joep de Mol, de captain van Oranje-Rood, in actie tijdens de Pro League afgelopen winter. Foto: Worldsportpics/Rodrigo Jaramillo

De bijzondere ontmoeting in de supermarkt

Trots. Janssen laat het woord vaak vallen. ‘Het is een onwijs mooi compliment dat de wereldhockeybond ons heeft uitgekozen als locatie. Daar spreekt een enorme waardering uit. Maar het moet niet alleen ons feestje zijn. We hopen – en eigenlijk merken we dat ook al – dat de regio meegeniet. Het is toch gaaf dat er nationale ploegen trainen bij clubs in de buurt? Dat je als jeugdlid van kleinere verenigingen, die niet in de Hoofdklasse spelen, wereldsterren van dichtbij ziet? We hebben ‘ja’ gezegd op het verzoek van de FIH omdat dit extra uitstraling geeft aan Eindhoven en omgeving. Om het geld hoeven we het niet te doen. Dan kan je beter nog een seniorentoernooi organiseren. We hopen dat we quitte spelen. Veel belangrijker is het gevoel dat we met elkaar iets bijzonders hebben gedaan voor de sportliefhebbers in onze streek. Iets neerzetten wat je nooit meer vergeet.’

Hardop lachend: ‘Ik merkte vanochtend in de supermarkt al dat deze week enorm leeft. Ik kwam de wedstrijdsecretaris van Basko tegen. Daar moesten ze wedstrijden verplaatsen omdat teams kaarten hadden gekocht voor de Pro League op zaterdag. Zo graag willen ze blijkbaar komen kijken.’

Logistiek heeft Oranje-Rood zelf ook nog wel wat uitdagingen deze week. Kalender-technisch valt de Pro League-week net niet helemaal gunstig. Een weekje later was beter uitgekomen. ‘Komende zaterdag is voor veel jeugdteams de laatste competitieronde. Er wordt dus ook nog volop getraind. Maar ja, er zijn natuurlijk deze week minder velden beschikbaar. Dat is puzzelen en schuiven. Het betere planwerk. We hebben geluk dat één van die planners bij de NS werkt, haha. Daarin krijgen we ook hulp van andere clubs. Er is een aantal thuiswedstrijden omgedraaid, die worden dus bij de tegenstander gespeeld. En ik kan me voorstellen dat we wat vroeger beginnen.’

De Oranjemannen wonnen vorig seizoen de Pro League. Foto: Willem Vernes

Even niet douchen

Bovendien is het clubhuis tijdens de Pro League niet beschikbaar voor ‘gewone’ OR-leden. De club – ongetwijfeld op de hoogte van het mooie weer – adviseert om teambesprekingen in de buitenlucht te doen. Douchen, dat moet even thuis gebeuren. Maar deze beperkingen zorgen bij Janssen allerminst voor een dubbel gevoel. ‘Ik heb echt nog geen wanklank gehoord. Iedereen heeft er wel begrip voor. En, hoe heet dat boek ook nog maar weer? Oh ja, Echte hockeyers douchen niet. Zonder dollen, ik denk dat onze spelers het veel belangrijker vinden dat ze hun frisje of biertje kunnen drinken. En dat kan nog steeds, op ons tijdelijke horecaplein. Het wordt juist een onvergetelijke week voor onze club.’

Dat het evenement breed gedragen wordt, blijkt deze maandag wel. Janssen: ‘Ik moet wel zo ophangen. Een van onze Jong Damesteams is in aantocht. Zij komen meehelpen om het terrein schoon te maken. Wat verdwaalde glazen opruimen die hierachter zijn gebleven na ons toernooi van vorig weekend. Prachtig om te zien hoe iedereen wordt aangestoken door het Pro League-virus.’


Wat vind jij? Praat mee...