Op onze website kan je met hulp van Kai zoeken door alle pagina's en artikelen.
Voormalig Oranje-bondscoach Hans Jorritsma overleden
Hans Jorritsma, oud-international en voormalig bondscoach van de Oranjemannen, is na een periode van ziekte op 77-jarige leeftijd overleden. Jorritsma was decennialang de ultieme 'stille kracht' achter de schermen van zowel het Nederlandse tophockey als het profvoetbal.
:quality(85):format(webp)/media/753798ff-687d-40c1-92a9-22fbb700407a/jorritsma.jpg)
Foto: KNHB/Jeroen van Bergen
Jorritsma, geboren in Lochem, was in zijn hockeyloopbaan actief voor HIC en Amsterdam en verdiende halverwege de jaren zeventig een plek in het Nederlands elftal. Tussen 1975 en 1978 speelde hij 65 interlands, waarin hij één keer scoorde. Hij maakte deel uit van het team dat een vierde plaats behaalde op de Olympische Spelen van Montreal in 1976.
Tijdens het WK van 1978 in Buenos Aires eindigde Jorritsma met Oranje als tweede na verlies in de finale tegen Pakistan (3-2). Opmerkelijk genoeg weigerde hij de zilveren medaille aan te nemen uit handen van de Argentijnse dictator Jorge Videla, een daad die getuigde van zijn morele kompas en opstandigheid.
Succes als bondscoach
Zijn interlandcarrière bleek de opmaat naar een nog succesvollere loopbaan als coach. In 1990 leidde Jorritsma de Nederlandse mannen als bondscoach naar historisch goud op het WK in Lahore, Pakistan. Jorritsma was destijds zijn tijd ver vooruit. Zo introduceerde hij vroege vormen van video- en data-analyse.
Zijn tactische discipline werd later zelfs zo gerespecteerd dat hij als buitenlander bondscoach werd van aartsrivaal Pakistan. Met dat land won hij in 1994 de wereldtitel - ten koste van Oranje. Sindsdien heeft de voormalige Aziatische grootmacht zich nooit meer de beste ploeg van de wereld kunnen noemen.
Jorritsma was een echt sportdier. Na zijn hockeyloopbaan trad hij in dienst bij NOC*NSF. Later, vanaf 1996, zette hij zijn carrière voort in het profvoetbal. Bij de KNVB was hij onder meer werkzaam als teammanager en adviseur van bondscoaches als Guus Hiddink, Louis van Gaal en Bert van Marwijk. In 2017 nam hij na 21 jaar afscheid van het topvoetbal.
:quality(85):format(webp)/media/c70d2a9c-0ece-4908-9502-563045cc5756/d0bd10b0-71ba-11e7-bfcf-784f4370d31e.jpg)
Foto: KNHB/Jeroen van Bergen
Reacties (3)
Vaarwel voor een op zijn minst karaktervolle sporter met een prachtige, kleurrijke sportcarrière
Absolute topcoach en bovenal een fijn mens. Heel veel van geleerd, vaarwel.
Mooie korte tijd mee mogen maken op HGC. En vaak ontmoet bij Roberto Tolentino ( Video operator KNHB en later KNVB) .Fijn mens ! RIP 🙏
Een van de grondleggers van de Nederlandse hockeysuccessen ! RIP