Studentenhockey in Nederland, nog geen gemakkelijke keuze

Nu in de grote (en kleine) studentensteden de introductieweken voorbij zijn en de ontgroeningen er ook voor een groot gedeelte opzitten, kan de focus weer lekker op hockey. Nederland kent 12 specifieke studentenhockeyverenigingen die zijn aangesloten bij de KNHB. Samen zijn zij goed voor bijna 4000 hockeyende studenten. Toch is zeker niet iedere vereniging hetzelfde, sterker nog, er zijn grote verschillen te bespeuren. Hockey.nl zet ze voor je op een rijtje.

Grootste vereniging van het land

De grootste studentenhockeyvereniging is de Groningse Cricket en Hockey Club (GCHC). Met 808 leden (in seizoen 2015/2016) is de club aanzienlijk groter dan de 2e vereniging, het ook niet kleine USHC uit Utrecht met 578 leden. Het 6-koppige Groningse bestuur stond dit jaar onder leiding van voorzitter Veerle Bijkerk, die op het punt staat het stokje over te dragen op de ALV van vrijdag 9 september. ‘GCHC is een leuke hockeyvereniging, die eigenlijk bijna als een halve studentenvereniging kan worden gezien. Minimaal 3 dagen per week is er wel wat te beleven bij ons. Als bestuur draaien we 1 keer per week de barshift en op donderdag wordt het vaak erg laat. Om 5 uur mijn bed inrollen is meer regel dan uitzondering.’

‘Het grote verschil tussen een studentenhockeyvereniging en een ‘gewone’ hockeyvereniging is vooral de sfeer. In onze omgeving zitten nog een paar verenigingen, maar die hebben minder en andere feestjes dan wij.  Bij ons studenten is het iedere week feest. Daarnaast bekleden onze leden allerlei functies in commissies en organiseren we onder meer een toernooi en een gala. Ook ligt bij ons de nadruk uitsluitend op seniorenteams, andere clubs moeten hun aandacht ook verdelen over de jeugd.’

Lid zijn

Om bij GCHC te gaan spelen hoeft je geen lid te zijn van een specifieke Groningse studentenvereniging. ‘Maar de combinatie is wel makkelijk te maken. Hockeyen en het verenigingsleven gaat al jaren goed samen. Ik weet niet anders dan dat dingen als bijvoorbeeld clubeten en trainen op verschillende dagen vallen. Alles is wat dat betreft goed op elkaar afgestemd.’

Die afstemming is er ook met het verderop gelegen sportcentrum, want het nieuwe clubhuis van de Groningers heeft namelijk geen kleedkamers. ‘Die van het sportcentrum zijn dichtbij genoeg, dus die waren niet nodig. Daardoor hebben we nu een groot clubhuis, met veel glas en aan beide kanten uitzicht op de velden. Er hangt geen sfeer zoals je bij een oud clubhuis gewend bent, maar het is wel super gezellig’, aldus voorzitter Bijkerk.

Naam club: GCHC
Aantal teams:
17 dames, 13 heren
Heren 1:
1e klasse
Dames 1: 1e klasse
Ingangseisen: Studeren aan WO/HBO in Groningen
Bierprijs: €0,90

De vrijblijvende vereniging

Lid worden van een hockeyclub, studenten- of niet, brengt verplichtingen met zich mee. 1 of 2 keer per week trainen en natuurlijk iedere zondag de competitiewedstrijd. Voor wie daar totaal geen zin in heeft is er de vrijblijvende vereniging, waar je lekker thuis kunt blijven wanneer het regent. Rinoceros uit Utrecht is zo’n vereniging waar leden iedere maandag uit het raam kunnen kijken en beslissen of het weer lekker genoeg is om een balletje te gaan slaan.

‘Wij zijn een vereniging waar het woord vrijblijvend een van onze pijlers is’, zegt voorzitter Dagmar Schuppert. ‘Onze leden vinden het leuk om af en toe een balletje te slaan en soms ook hun skills te verbeteren. Over het algemeen bestaat de club uit mensen die al hebben gehockeyd, maar niet vast willen zitten aan verplichtingen. Daarom zijn we ook niet aangesloten op de KNHB-competitie, maar spelen we 1 keer in de 2 weken een interne clubcompetitie. Mensen die wel iedere zondag willen hockeyen, kunnen met korting lid worden bij Maarssen, waar wij de velden van huren. Zelf ben ik ook nog actief bij een andere hockeyclub.’

Niet bij KNHB, wel zelfde regels

Dat ze bij ‘Rino’ niet zijn aangesloten bij de KNHB wil niet zeggen dat er opeens heel andere regels worden toegepast tijdens de interne competitie. ‘Nee, er gebeuren geen gekke dingen bij ons’, grinnikt Schuppert. ‘We passen net zoals de rest van Nederland altijd de regels van de KNHB toe. Als zij een nieuwe regel invoeren doen wij dat ook. Soms zorgt dat nog wel voor grappige situaties, omdat veel leden een tijdje zijn gestopt met hockey en bijvoorbeeld de lange corner nog op de oude plek nemen.’

In tegenstelling tot (veel) andere verenigingen traint Rinoceros in de winter gewoon door. Behalve als het écht te koud wordt om op het veld te staan. ‘Dan gaan we borrelen, bowlen, lasergamen, of wat anders leuks doen. Maar wel vrijblijvend’, aldus Dagmar Schuppert.

Naam club: Rinoceros
Aantal teams: 
Niet van toepassing
Heren 1:
Niet van toepassing
Dames 1: Niet van toepassing
Ingangseisen: Studeren aan WO/HBO en aanmelding bij Utrechts Sportcentrum Olympos
Bierprijs: €1,58

De verenigingsclub

Je kunt er ook voor kiezen om eerst lid te worden van een studentenvereniging om daarna lid te worden van een gelieerde hockeyclub. Zo is er door leden van studentenvereniging Sanctus Virgilius (Virgiel) de hockeyclub Sanctus Virgilius Hockey Club Dopie (DOe Potdomme IEts) opgericht. Voor de leden van het Delftsch Studenten Corps is er de Delftsche Studenten Hockeyclub (DSHC).

‘Je moét echt lid zijn van Virgiel om bij ons te mogen spelen’, zegt voorzitter Job Bottemanne van Dopie. ‘Hier en daar kan er wel een kleine uitzondering worden gemaakt voor Heren 1 of Dames 1, maar in principe is een lidmaatschap vereist. Dat zorgt voor heel veel gezelligheid en herkenning onderling, want je ziet elkaar dus niet alleen op de hockeyclub, maar ook op de sociëteit. Rivaliteit tussen ons en DSHC is er eigenlijk niet echt. We werken onze wedstrijden af op het zelfde sportcentrum, in beheer van de TU Delft, dus we zien elkaar wel, maar het gaat nooit mis. Zij spreken ons aan als ‘Paap’ (bijnaam voor leden van Virgiel), wij noemen hen ‘Pik’ (bijnaam voor leden van DSC).

Verschillende soorten volk

Volgens Bottemanne is er wel degelijk een verschil tussen leden van ‘zijn’ vereniging en die van DSHC. Qua besturen zitten ze nog wel met elkaar, maar als verenigingen samen iets organiseren blijkt toch wat ingewikkelder te liggen. ‘In het verleden zijn er wel pogingen ondernomen om toernooien te organiseren, maar dat kwam niet van de grond. Er zitten toch echt andere mensen bij Virgiel dan bij DSC. ‘

‘Bier drinken kunnen we allemaal wel aardig, maar ik denk dat wij bij Dopie nét winnen. Net zoals bij DSHC hebben we tijdens thuiswedstrijden een eigen tap tussen de velden in staan en die staat wel vaak open. Heel soms komt er zelfs wel eens iemand tijdens de wedstrijd een biertje meepikken.’

Naam club: Sanctus Virgilius Hockey Club Dopie / Delftsche Studenten Hockey Club
Aantal teams:
 Dopie: 8 heren en 5 dames / DSHC: 11 heren en 7 dames
Heren 1:
Dopie: 3e klasse / DSHC: 1e klasse
Dames 1: Dopie: 2e klasse / DSHC: 1e klasse
Ingangseisen: Lidmaatschap bij K.S.V. Sanctus Virgilius / Lidmaatschap bij Delfts Studenten Corps
Bierprijs: Dopie: €1,55 / DSHC: €1,55

 

Verenigingsclub onder de vlag van een burgerclub

Studentenhockeyclubs die niet over een eigen accommodatie kunnen of willen beschikken spelen vaak onder de vlag van een ‘normale’ vereniging. Zo ook VHC Pias, dat speelt op de velden én in het tenue van Schaerweijde. Het Veritas-team heeft wel haar eigen logo op het bekende rode tenue van de club uit Zeist.

‘Verder is vrijwel alles het zelfde bij ons als bij Schaerweijde. Alleen hoeven onze leden geen inschrijfkosten te betalen wanneer ze lid worden’, zegt Liza van der Linden, h.t. ab Actis der V.H.C. Pias. ‘Als clubs is het ook een win-winsituatie, want wij zorgen voor extra leden bij Schaerweijde, waar we dan weer subsidie voor krijgen. Ook is het handig dat leden die in Utrecht wonen met busjes worden opgehaald en teruggebracht, zodat ze niet naar Zeist hoeven te fietsen. Volgens mij is dat uniek.’

Dat wel, maar het tenue dus niet. Een ander kleur tenue is wel eens ter spraken gekomen. ‘Maar het gaat niet lukken om dat erdoor te krijgen denk ik. Ieder lid heeft nu het zelfde tenue en als we beslissen om dat te vervangen gaat dat vast wel even duren voor dat lukt met omruilen. Studenten zijn toch wat lui aangelegd hè.’

Nevenactiviteiten

Naast hockey staat er ook bij Pias van alles op het programma qua gezelligheid. Zo worden er op de sociëteit vaak borrels gegeven en is er ook ieder jaar een toernooi. Niet altijd op dezelfde plek, het ligt er maar net aan waar de velden vrij (en betaalbaar) zijn.  ‘Via borrels, maar ook je team, kom je veel leden tegen die niet in jouw jaar bij Veri zitten. Dus naast aan je bierbuik werken, ben je ook nog heel sociaal bezig’, aldus Van der Linden.

Naam club: VHC Pias (Schaerweijde in de standenmotor)
Ingangseisen: Lidmaatschap C.S. Veritas
Bierprijs: Op de club: €2,- op de sociëteit: €1,05

Alle clubs

In totaal zijn er dus 53 clubs in Nederland waar studenten (als team) terecht kunnen. 12 van die clubs bestaan uitsluitend uit studenten seniorenteams. Andere clubs bieden studenten de mogelijkheid om er, namens hun studentenvereniging, wedstrijden af te werken onder de naam van hun club. Weten waar jij als student terecht kunt?  Neem dan een kijkje op de website van de KNHB, zij hebben alle clubs waar je als student terecht kunt op een rijtje gezet. De 12 ‘echte’ studentenhockeyverenigingen hebben wij alvast voor je onder elkaar gezet:


Wat vind jij? Praat mee...