Ook komend seizoen moet je bij Rotterdam een kaartje kopen

Bij Rotterdam moet je komend seizoen bij wedstrijden van Dames 1 of Heren 1 gewoon weer een kaartje kopen. De ticketverkoop die een jaar geleden is gestart, is zó goed bevallen, dat de club besloten heeft er komend seizoen mee door te gaan. Als het aan nieuwbakken voorzitter Jac Bessers ligt, neemt iedere club in de Hoofdklasse het initiatief over. ‘Het helpt in de verdere professionalisering van onze sport.’

Een seizoenkaart kost je vijfenzeventig euro, een los kaartje 8 euro 50. Bezoek je een Super Sunday waarop zowel de mannen als de vrouwen in actie komen, dan kost een entreebewijs een tientje. Nieuw dit seizoen is dat kinderen gratis naar binnen mogen. 

Weer kiest Rotterdam dus voor een betaald bezoek. ‘Het werkt. Het model heeft zich bewezen en is een stevige financiële component in onze topsportbegroting, Het helpt ons in de verdere professionalisering van tophockey binnen onze vereniging’, vertelt Jac Bressers, clubman die sinds een maand voorzitter is van de havenclub. Hij droomt stiekem van American Baseball-taferelen. 

Archiefbeeld van Roel Bovendeert die stuit op keeper Derk Meijer tijdens Rotterdam-Bloemendaal in de play-offs. Foto: Rogier Balk

Kaartverkoop uit nood geboren

Maar zover is het nog lang niet. Anderhalf jaar geleden bedacht de club het idee eigenlijk uit nood. Op de ALV van 2018 werd besloten dat de leden via hun contributie niet meer meebetaalden aan de kosten van de eerste seniorenteams. Toen niet veel later de coronacrisis volgde, was het lastig om de ambities die de club had voor de vaandeldragers, financieel waar te maken.

‘De kaartverkoop is onderdeel van ons verdienmodel geworden’, gaat de voorzitter verder. ‘Al het geld gaat naar Dames 1 en Heren 1. Het is een belangrijke geldstroom geworden en een vast onderdeel van de topsportbegroting. Van dat budget worden worden spelers betaald, maar je kunt ook denken aan de eventuele aanschaf van een performance coach of een inspanningsfysioloog.’

De club heeft een aantal dingen ten opzichte van het vorige seizoen aangepast. Zo wordt er naar gekeken hoe niet alleen het veld, maar het hele complex toegankelijk is en kunnen kinderen altijd kosteloos naar binnen. ‘Zij moeten gratis naar hun helden kunnen kijken. Daar kunnen we echt nog wat winst boeken’, gaat de voorzitter verder. ‘Onze spelers moeten beseffen dat als zij een klein stapje hun kant op doen, dus een keer op zaterdag komen kijken of een training geven, ze er veel voor terugkrijgen. Zo krijgen de spelers een gezicht en worden ze een voorbeeld. De manier om de tribunes nog voller te krijgen.’

Ook tijdens de play-outs van de dames van Rotterdam (tegen Huizen) zaten de tribunes niet vol. Foto: Orange Pictures

En daar snijdt de nieuwe voorzitter een gevoelig punt aan. De tribunes van Rotterdam waren vorig seizoen echt niet altijd goed gevuld. ‘Dat is een probleem in de hele Hoofdklasse’, zegt Bressers. ‘Het animo bij de mannen ligt hoger dan bij de vrouwen. Hoewel er natuurlijk veel meer meiden hockeyen. Dat is gek. Heeft het te maken met de ranglijst of met andere dingen? Daar wil ik proberen achter te komen.’

Bressers is er in ieder geval van overtuigd dat de kaartverkoop geen invloed heeft gehad op de soms lege tribunes. ‘Dat je bij ons een kaartje moet kopen, houdt mensen echt niet tegen, dat blijkt uit onze analyses. Succes heeft weerslag op de opkomst. Maar het toeschouwersaantal moet standaard omhoog. Bij ons, maar ook bij de andere clubs’, spreekt Bressers zijn ambitie uit. ‘Mede door kaartverkoop kunnen we meer met wedstrijden doen. Er meer een uitje van maken. Ik ben ervan overtuigd dat die dingen supporters trekken.’

Dromen van de Amerikaanse honkbalcompetitie

Als het aan Rotterdam ligt, zijn de tribunes het komende seizoen een stuk beter gevuld dan eerst. ‘We maken van een wedstrijd een evenement. We huren een DJ, zorgen voor de juiste aankleding, willen een fan of the day aanwijzen en nodigen teams uit de buurt uit. Zo wordt een wedstrijd echt een uitje. Ik zie de Amerikaanse honkbalcompetitie als een voorbeeld. Al lijkt het er straks maar een béétje op. Het zou toch prachtig zijn als dat lukt?’

Bressers heeft er vertrouwen in. ‘Ik weet zeker dat de bereidheid er is’, vervolgt de voorzitter. ‘De play-offs zijn een feest en als Oranje in de Pro League speelt, is het afgeladen vol. Die kaartjes zijn drie keer zo duur. Het kan dus wel.’ En een aantal van die spelers staat wekelijks bij Rotterdam op het veld. ‘En dat kost je dan maar acht en een halve euro.’

Foto: Bart Scheulderman


12 Reacties

 1. JacquesBrinkman

  Bij alle clubs invoeren. Zonder hekken etc, de meeste mensen deugen. Naamgeving Hoofdklasse veranderen in Eredivisie en per direct opleidingsvergoeding (zoals in voetbal, alleen met iets andere bedragen) introduceren.

 2. lucbrauckmann

  Weet die man hoe lang een baseball wedstrijd duurt? Naast het entertainment wat er aangeboden wordt. Een van de grootste sporten in Amerika met miljoenen inwoners rondom 1 club. Dat is echt appels met peren vergelijken. En dat voor MAAR €8,5 euro. 🤯

 3. sjangfijen@gmail.com

  Wijze woorden van een deskundig man die Jacques Brinkman. Ik vind het niet meer dan normaal maal er voor een kaartje betaald moet worden en een abonnement voor minder dan eu 100 per seizoen is zeer verdedigbaar. Doen dus, al kost het me mezelf geld. Heb ik wel over voor onze Dames 1 en Herren 1. Controle moet simpel en prettig blijven, we zijn uiteindelijk allemaal hockey liefhebbers, fatsoenlijk volk. Ja, toch. Fijne zomervakantie allemaal en ik kijk al uit naar Oranje en bijzonder naar mijn Bossche Bollen., incluis Joosje Burg. Groet van.....Sjang

 4. robdux

  Veel mensen vinden mannen wedstrijden leuker om na te kijken. Ik vrees weinig toeschouwers voor Dames wedstrijden. Zeker de teams die al decennia om plaatsen 5 tm lager meedoen, zullen niet veel publiek krijgen. Opleidingsvergoedingen daar is de sport totaal niet aan toe, zolang iedereen afhankelijk is van goedwillende ouders / sponsors.

  1. JacquesBrinkman

   Opleidings vergoedingen is hockey wel zeker aan toe!! Tienduizenden euro's per seizoen voor trainers en coaches en wanneer spelers/speelsters 18 jaar zijn en gaan studeren wandelen ze zo de deur uit naar een andere club. De voormalige club van speler/speelster heeft 'voor niks' vele trainingsuren en geld in de jeugdopleiding gestopt. Voor alle duidelijkheid, we praten over de top. Het gaat dus niet over breedte.

 5. robdux

  Kunnen clubs niet betalen. Dan blijft het tophockey beperkt tot een paar verenigingen. Daarnaast zullen kinderen op nog jongere leeftijd overstappen of geronseld worden om zo de opleidingsvergoeding te vermijden. De meeste verenigingen houden nu net hun hoofd boven water. En dat doen ze met liefdadigheid van sponsoren. De meeste grote bedrijven hebben helemaal geen trek in hockey. Te kleine sport, te weinig bereik etc. Ik denk dat hockey erg overschat wordt. Er zijn ook maar een paar landen die een klein beetje meegaan met het niveau hier. Verder zou het heel raar zijn als een meisje van Groningen o18-1 naar Amsterdam gaat (ivm studie) en daar pas in da1 kan spelen als Amsterdam een opleidingsvergoeding zou betalen en idem andersom. En bij welke leeftijd leg je de grens? En bij welk niveau?

  1. JacquesBrinkman

   Precies! En daardoor blijven spelers juist langer bij hun club en daardoor wordt tophockey breder en kunnen meer verenigingen meedoen ipv beperkt aantal clubs. Hockey wordt onderschat! Alleen wel visionairs nodig om sport verder te professionaliseren. Klein-denkers brengen de sport niks. Sponsoren zijn in alle sporten onmisbaar, de wereldtop in hockey is net zo breed als in het voetbal, waterpolo, handbal, volleybal. Zeker bij de mannen strijden 8 landen (over 5 continenten!) die vrijwel gelijke kansen hebben op olympisch goud.

  2. JacquesBrinkman

   Probeer je te vinden op LinkedIn. Wat is je echte/volledige naam?

  3. robdux

   Begrijp mij niet verkeerd. Hoe groter de sport, hoe leuker. Ik hoop dat het de kant op zal gaan die je voorstelt. Echter realistisch bekeken gaat dit niet gebeuren.

  4. robdux

   @jacquesbrinkman ik zit niet op LinkedIn. Overigens wat let een club om nu al contracten te maken en een opleidingsvergoeding te vragen? Of zou dat niet kunnen?

 6. Mark Bouwman

  Na 30 jaar is de discussie eindelijk weer terug. Zegt wel iets over bestuurders en benadering van het hockey in de afgelopen decennia. Lijkt mij niet meer dan normaal dat toeschouwers van een HK wedstrijd bijdragen aan een sport die aan de top hoe dan ook betaald is. Uit de contributies en teruglopende sponsoringgelden houd je "het"  niet overeind. Een vergoeding voor opleiden: lijkt mij ook niet meer dan redelijk. Kijken of dit ook weer een 30 jaren scenario wordt.

 7. robert-louet-feisser

  Als sport wordt hockey door veel bonden gezien als vooruitstrevend.. we durven zelfs spelregels aan te passen.. en kleuren zelfs velden blauw.. dit onderwerp blijft echter altijd een hele lastige.. maar waarom eigenlijk.. ik ben er van overtuigd dat een paar euro voor het bezoeken van top hockey niemand weerhoud om te gaan… Een opleidingsvergoeding zou denk ik ook een goede ontwikkeling zijn, maar vanaf welke leeftijd zou zoiets gerechtvaardigd zijn?


Wat vind jij? Praat mee...