De ‘footprint’ van Voordaan: ‘Voorop lopen in duurzaamheid’

Voordaan heeft een missie. Een missie die verder gaat dan het winnen van wedstrijden of gezelligheid op de club. De vereniging uit Groenekan wil bijdragen aan een betere wereld. Ze wil de eerste circulaire hockeyclub van ons land worden.

De term circulair is er een die uitleg nodig heeft, beseft Frits van Lingen. Hij is voorzitter van de Commissie Duurzaamheid van Voordaan. ‘Het gaat erom dat je alles een tweede leven kan geven dat je op een club gebruikt’, zegt Van Lingen. ‘En ja, dat is in de breedste zin van het woord. Van het kunstgras tot de clubkleding.’ 

Voordaan gaat dus op de recycle-toer. Een project dat twee jaar geleden is opgezet. Zaterdag, op het hockeycongres van de KNHB, vertelt de club uit Groenekan erover. ‘Het is de bedoeling dat we in 2028 zover zijn dat al het materiaal dat we op Voordaan gebruiken, herbruikbaar is. Dat jaartal is een streven, maar is niet heilig. De weg daar naar toe is dat wel. Als er op dat moment andere clubs zijn die al verder zijn, helemaal prima. Het gaat om de intentie. We willen als vereniging, die midden in het bos ligt, vooroplopen op het gebied van duurzaamheid.’

Voordaan Jongens U18. Foto: Chantal Kaiser

Bitterballen niet in de ban

Ze hebben hun groene missie opgedeeld in vijf stukken: energie, water, voeding, omgeving en materialen. ‘Het gaat dus niet alleen maar om iets opnieuw gebruiken. Ook om bewustzijn. Om vaker de fiets te nemen dan de auto, bijvoorbeeld. Licht inkopen dat voor minder verbruik zorgt. Een watertappunt aansluiten op de club. En zorgen dat je ook iets gezonds kan bestellen, als je iets wil eten. Dat betekent aan de andere kant niet dat we de bitterballen in de ban doen. Het gaat er vooral om dat je de keuze hebt.’

Bij Voordaan hebben ze ook door dat de wereld verandert. Dat een term als ‘duurzaamheid’ een steeds grotere betekenis krijgt. En dat je als club van tweeduizend leden een morele verplichting hebt om ook je steentje bij te dragen. ‘Daarom hebben we het onderdeel gemaakt van ons beleid. Het klinkt mooi om daarmee aan de slag te gaan. Maar verduurzamen gaat vooral om gedrag. Aan alleen ‘we vinden dat belangrijk’ heb je niets. We hebben daarom een commissie gevormd die met die vijf deelgebieden aan de slag gaat. Die was binnen no-time gevuld. Daar zitten trouwens veel mensen bij die ook in hun werk veel hiermee bezig zijn. Er is dus kennis én een plan.’

Maar daarmee ben je er nog niet, stelt Van Lingen. ‘Je moet er ook als club geld in willen stoppen. Duurzaamheid verdient zichzelf terug. Als je bijvoorbeeld voor led-verlichting kiest, bespaar je honderden euro’s per jaar. Hetzelfde geldt voor de aanschaf van een koelcel in plaats van een vrieskist. Maar het begint wel met een investering. Gelukkig was dat op onze club mogelijk. Er is anderhalve ton vrijgemaakt om onze plannen te realiseren. Daar hebben onze leden ook toestemming voor gegeven. Maar het zit ook in kleine dingen: een Facebook-groep waarin oude hockeyspullen worden aangeboden, bijvoorbeeld. Ook daarmee kun je al impact maken.’

Feest in Groenekan na promotie van Voordaan naar in de Hoofdklasse. Foto: Willem Vernes

Gasloos clubhuis en stop op verkoop flesjes water

Dat betekent niet dat er halsoverkop te werk wordt gegaan. ‘We hebben een routekaart waarin we per jaar aangeven wat we willen aanpakken. Met de gezondere keuken en de volledige overgang van groene stroom willen we dit jaar nog aan de slag. Maar een volledig gasloos clubhuis, dat is iets voor over vele jaren. Omdat dit thema zo hoog op de agenda staat, verandert er veel. We willen bijvoorbeeld twee velden vervangen. Maar we wachten ook op de ontwikkelingen in de markt. Wat gebeurt er met de watervelden? We kunnen nu wel zeggen dat het voor komend seizoen goed is om een nieuwe mat te hebben, maar is dat ook op lange termijn de beste keuze? Daar zijn we best voorzichtig in.’

Voordaan wil ondertussen ook zijn ‘groene missie’ zichtbaar maken. ‘Door bijvoorbeeld geen flesjes water meer te verkopen, maar mensen te verwijzen naar het watertappunt dat er binnenkort komt. En we willen een barometer maken waarop te zien is wat we bespaard hebben. Dat moedigt aan en zorgt voor het besef dat we met iets moois bezig zijn. Zo willen we de footprint van Voordaan laten zien.’

Of zoals de club in zijn presentatie van aanstaande zaterdag aangeeft: ‘We willen dat leden zelf groeien en dat de club zich op een toekomstbestendige manier ontwikkelt. Zodat onze kinderen straks terugkijken en zeggen: Ik doe wat voor een ander en we stimuleren elkaar tot de juiste dingen. Dat leerde ik al toen ik bij Voordaan hockeyde. Dat is pas duurzaam.’


Wat vind jij? Praat mee...