Roos Zwetsloot: van groot hockeytalent naar skatekoningin

Komende maand is ze een van de Nederlandse blikvangers op de Olympische Spelen. Roos Zwetsloot zou zomaar onze eerste medaillewinnaar kunnen worden in het skateboarden. Maar eigenlijk had Zwetsloot twee sportliefdes. Ze was ook een groot hockeytalent.

Santi Freixa kan zich de dag nog zo voor de geest halen. In de lente van 2018 was hij bezig de selectie samen te stellen voor dames 1 van Kampong. Hij had een plekje ingeruimd voor Zwetsloot, een jeugdinternational die doorkwam uit de jeugd. Klein meisje, grote belofte. ‘We zaten in het clubhuis, dat toen net vernieuwd was. Roos en ik. Iets verderop wachtte haar moeder. Al pratend kwamen we tot de conclusie dat Roos een keuze moest maken tussen het hockey en het skaten.’

Zwetsloot als jeugdinternational. Foto: Privé-archief Roos Zwetsloot

 

Vaarwel Kampong, hallo olympische skate-droom.

Skateboarden was namelijk toegevoegd aan het illustere rijtje van olympische sporten. ‘Als olympiër moet je de volledige prijs betalen’, zegt Freixa. ‘Daarmee bedoel ik dat je niet ‘een beetje van dit en een beetje van dat’ moet doen. Die combinatie was niet meer haalbaar voor Roos. Ik had al het gevoel dat ze voor skaten zou kiezen, omdat de uitdaging haar zo trok. De vrijheid, het pionieren, het ondernemende. Dat paste precies bij haar.’

In de rust weg voor het NK skaten

Die T-splitsing, dat beslissende moment, zat er al een beetje aan te komen. In de VPRO-serie ‘De beloften’, over jonge topsporters, vertelt Zwetsloot een prachtige anekdote. ‘Ik weet nog dat ik in 2016 met m’n hockeycoach had afgesproken dat ik weg mocht in de rust als we voorstonden, om naar het NK skaten te gaan. Ik geloof dat ik nog gescoord heb’, aldus Zwetsloot, die overigens derde werd op dat NK. Het is illustratief voor de naderende tweesprong. Die keuze waarvan je wist dat-ie ging komen.

Zwetsloot, in het rood, in actie voor district Midden-Nederland. Foto: Privé-archief Roos Zwetsloot

‘In ons team kreeg ze de vrijheid om haar skate-ambities om te gaan’, vertelt Basten Pels, die Zwetsloot in de A1 trainde. ‘Ze was onmisbaar en daarom deden we concessies. Het werd geaccepteerd, omdat ze er altijd stond op het veld. Roos maakte in het laatste seizoen meer dan twintig goals. Het is ook wel eens gebeurd dat ze op zaterdagochtend een skatedemonstratie gaf en daarna halsoverkop aan kwam hollen op de hockeyclub. Als club en team probeerden we haar ambities zo veel mogelijk hand in hand te laten gaan. We hoopten natuurlijk ook dat zo’n talent zou blijven hockeyen.’

Het besluit van Zwetsloot gaf Freixa een dubbel gevoel. ‘Ik was trots op haar als persoon, dat ze deze beslissing durfde te maken. Dat ze koos voor een ontdekkingstocht en haar droom na ging jagen. Maar ik baalde natuurlijk ook als coach. Ik wilde haar heel graag bij dames 1 hebben. Een mooie, superpositief ingestelde speelster die hier al een paar jaar rondliep en een meerwaarde kon zijn voor mijn ploeg en de sport. Het is voor Kampong en het hockey zonde dat Roos deze keuze, die ik dus ook wel begrijp, heeft gemaakt.’

Als we met het team een weekendje weggingen, nam Roos vaak haar skateboard mee Oud-teamgenoot Carlijn Jansonius over Roos Zwetsloot

Kampong-aanvoerder Malou Pheninckx heeft mooie herinneringen aan het talent dat op veertienjarige leeftijd debuteerde in het vlaggenschip van de Utrechters. ‘Ze was natuurlijk nog superjong toen ze bij ons mee ging doen. Maar je zag gelijk dat ze creatief was, heel handig en wendbaar; altijd op de voorvoetjes. Op Kampong was wel bekend dat zij een groot talent was. Daar kreeg ze ook een prijs voor. Volgens mij zat ze zelfs nog in de B’tjes toen ze haar eerste wedstrijd in dames 1 speelde. Ze viel ook op door haar twee Pipi-achtige staartjes. Toen wisten we al dat het skaten ook een grote rol speelde in haar leven. Dat leek ze het allerleukste te vinden. Ik kom haar nog wel eens tegen en vind het vooral heel mooi hoe het voor haar is gelopen. Dat ze een goede keuze heeft gemaakt.’

Zwetsloot (rechts) met vriendin en teamgenoot Carlijn Jansonius als Oranje-fan op het EK van 2013. Ze haalden destijds de papieren versie van hockey.nl.

Ze zullen elkaar waarschijnlijk amper zien, maar de oud-teamgenoten staan straks samen in Tokio. ‘Tof toch?’, zegt Pheninckx, die vorige week te horen kreeg dat ze de selectie van bondscoach Alyson Annan had gehaald. ‘Ik zie wel eens filmpjes van Roos en dat ziet er zo gaaf uit. Dat draaien en wenden, wat waarschijnlijk helemaal niet zo heet. Op het veld was ze ook van de trucjes.’

Anders dan de rest, op een leuke manier

Zwetsloot begon bij Phoenix, maar stapte op haar twaalfde over naar Kampong. Daar kwam ze al snel in het team bij Carlijn Jansonius, inmiddels speelster van Voordaan dames 1. ‘Als we met het team een weekendje weggingen, nam Roos vaak haar skateboard mee’, vertelt Jansonius, die zo’n vijf jaar met Zwetsloot samenspeelde. ‘Dat vonden we niet gek. Het paste wel bij Roos. Ze was net was anders dan de rest, op een leuke manier. Veel meiden in ons team vonden sport leuk, maar waren ook heel druk met jongens en uitgaan. Roos had dat minder, die was echt op de sport gericht en kleedde zich wat stoerder. Dat betekent niet dat ze een buitenbeetje was. Ze was mega-sociaal, maakte heel snel contact.’

Zo herinnert Jansonius zich dat haar vroegere teamgenootje een bijzondere stick had. ‘Met haar eigen naam erop. Dat had ze dan via-via geregeld. Roos kende iedereen en kreeg veel voor elkaar, op een leuke manier.’

Op het hoogtepunt van haar hockeyloopbaan: in dames 1 van Kampong tegen Den Bosch. Op de foto duelleert Zwetsloot met Ireen van den Assem, ook present in Tokio. Foto: Privé-archief Roos Zwetsloot

Beste van beide werelden

Alle Zwetsloot-kenners uit dit verhaal denken dat de skatekoningin van nu het ook heel ver had kunnen schoppen op het hockeyveld. ‘Ik denk dat ze in ieder geval een goede dames 1-speelster bij ons was geworden’, zegt Pheninckx. ‘Minstens Hoofdklasse-niveau’, oordeelt Freixa.

‘Haar creativiteit, snelheid en doelgerichtheid maakten haar – in mijn ogen – een unieke en buitengewoon getalenteerde speelster’, stelt Pels. ‘Het blijft natuurlijk gissen, maar ik had haar zeker de top van de Hoofdklasse zien halen. Het zou mij niet hebben verbaasd als ze op termijn in Oranje had gespeeld.’

‘Ze had nog veel meer kunnen bereiken’, denkt ook Jansonius, die ook een kanttekening plaatst. ‘Ik merkte ook dat ze te veel regeltjes en te lange trainingen niet fijn vond. Dat was haar misschien wel tegen gaan staan, op een zeker moment. Roos moet vrij zijn. Ik denk dat ze nu het beste van beide werelden heeft. De vrijheid van het skateboarden, maar wel op een topsportpodium. Toch hartstikke vet dat het haar gelukt is?’

In september maakten we een video over de skate-carrière van Zwetsloot. Check ‘m hier:


1 Reactie

  1. circlestorm69

    Wat zou het gaaf zijn als Roos daar een plak haalt. Maar de concurrentie, met name uit Brazilië, is groot. Sowieso knap dat van de 20 deelnemende meisjes/vrouwen er 3 uit ons land komen! Ik sta zelf al zo’n 40 jaar op een skateboard, al cruise ik tegenwoordig meer dan dat ik nog trucjes doe. Naast hockey volg ik alles rond skateboarden nog steeds en Roos “ript” hard! Heel gaaf om te zien dat ze haar hart volgt. Dat vrije, geen regeltjes, is zo heerlijk aan skateboarden. Maar had stiekem ook wel willen zien hoe ver ze het met hockey geschopt had. Dat Oranje genoemd wordt moet toch ook wel gaaf voor haar zijn als ze dit leest.


Wat vind jij? Praat mee...