Joyce Sombroek heeft ‘ongelofelijk veel zin’ in Argentinië

Met heel veel duik- en vliegwerk wist keepster Joyce Sombroek lang de nul te houden op de Olympische Spelen. Ze capituleerde alleen op 1 machtig Nieuw-Zeelands schot (1-1), maar zelfs daar zat ze dichtbij met haar stick. Ze bereidt zich met veel vertrouwen voor op het treffen met aartsrivaal Argentinië. ‘We gaan uit de startblokken vliegen.’

De tot beste keepster van 2014 gekozen international heeft vertrouwen en straalt dat ook uit. Op het WK van 2014 kreeg ze geen een goal tegen. Na 5 wedstrijden in Rio is het aantal tegengoals op 1 vinger te tellen. Maar in het gesprek houdt ze ook een slag om de arm, want ze weet dat 1 wedstrijd, 1 moment, 1 shootout-serie het verschil kan betekenen voor een keeper tussen de held zijn, of de schlemiel.

‘Het was het fijn dat ik mooie reddingen had tegen Nieuw-Zeeland, maar balen dat we dan de laatste minuut gelijk spelen (1-1). Maar het was wel een goede les voor ons,’ doceert Sombroek, die in 2010 al op 19-jarige debuteerde in Oranje en tegen Argentinië haar 115e interland speelt. ‘We hebben daarna met elkaar gezeten en de videobeelden teruggekeken. En dan zie je dat het een aantal dingen zijn die we dan beter moeten doen. De basis blijft constant met elkaar bezig zijn, altijd de tackle-backs lopen, je voor de volle 100 procent inzetten en met elkaar in verbinding blijven.’

Want, waarschuwt ze, zoals de Australische coach Alyson Annan (tweevoudig Olympisch kampioen met Australie in 1996 en 2000, red.) dat ook al deed: ‘In het begin hadden we het makkelijker in Rio met de wedstrijden. Maar elke wedstrijd zal nu moeilijker worden.’

HILVERSUM - Nederland - USA Dames, Interland, Rabo Super Serie, Seizoen 2015-2016, 10-06-2016, Nederland - USA 2-3, Joyce Sombroek (Gk).

Joyce Sombroek 2016. @KNHB/Willem Vernes

Mooi affiche

Of het juist een voor- of nadeel is dat Oranje in dit stadium van het toernooi al Las Leonas (leeuwinnen, red.) treft, weet Sombroek niet. Het lijkt op papier een affiche voor de finale, maar door de 4e plaats van de Argentijnse ploeg treft poulewinnaar Oranje in stadium al hun aartsrivaal. ‘Argentinië is gewoon een goede ploeg, maar ze staan nu waar ze staan. Ik heb vertrouwen in ons team. Omdat we 5 wedstrijden in 8 dagen speelden, konden we niet veel trainen. Daarom hadden we zondag even lekker tijd om op het veld de puntjes op de i te zetten. Om ons voor te bereiden op alle mogelijke scenario’s, met strafcorners en shootouts.

‘Ik vind het een schitterende pot’

Oranje zal zich niet laten intimideren door het temperament van de Argentijnse speelsters. ‘Nee, je weet dat het druk gaat worden en dat zij druk gaan doen. Maar dat kan ons ook energie geven. Wij gaan het gebruiken. Ik vind het een schitterende pot. We spelen elke wedstrijd een stapje beter. Ik heb er ongelofelijk veel zin in en heb veel vertrouwen in ons team.’

RIO DE JANEIRO (Brazili‘) - keeper Joyce Sombroek (Ned) voor de poulewedstrijd hockey dames Nederland-Korea, tijdens de Olympische Spelen COPYRIGHT KOEN SUYK

Joyce Sombroek stopt een bal tegen Zuid-Korea in Rio. @KNHB/Koen Suyk

‘Voordeel dat het nu minder warm is’

De starttijd van de kwartfinale – half twee ’s nachts Nederlandse tijd, half negen ’s avonds Braziliaanse tijd – heeft in ieder geval al voor een ander schema gezorgd in het Nederlandse kamp. ‘Het scheelt wel of je om 5 uur of om half 9 speelt natuurlijk. Dan slaap je ’s ochtends wat langer. Ik denk dat wij het liefst overdag spelen. Het voordeel is nu dat het wat minder warm is. Het nadeel is dat je een lange dag voor de boeg hebt.’

Nieuwe ‘feature’ aan helm Sombroek

Het kunstlicht bij de kunstgrasvelden in Rio is voor de avondwedstrijden goed verzorgd. De lichtmasten schijnen zo fel, dat er voor een keepster weinig verschil is met ‘echt’ daglicht. En Sombroek heeft ook nog eens een nieuwe feature (bovenste foto) op haar helm, die haar helpt. ‘Het licht is opvallend goed ja. Echt fel. Het is hier ook vroeg donker, dus dat hebben we nodig,’ aldus de keepster. ‘Op mijn helm heb ik tegenwoordig een ‘blinder’. Dat is een stripje aan de bovenkant van het vizier van mijn helm. Dat zorgt ervoor dat ik niet recht in de zon of het licht kijk, zodat je tijdelijk verblind bent. Ik had altijd een stukje tape, maar mijn nieuwe helm heeft die blinder. Ik ben er heel blij mee. Er zijn vrij strenge regels wat wel en niet mag. Maar als je kijkt naar mijn helm en outfit, dan ziet het er heel strak uit. Maar het belangrijkste is natuurlijk dat ze me goed beschermen.’

Als eerste op de hoogte? Download de OranjeHockey app. Dichtbij Oranje.

 

 


Wat vind jij? Praat mee...