Hockeyclubs moeten veel regelen: ‘Hebben weinig vlees op de botten’

De hockeyclubs komen voorlopig door de coronacrisis, maar veel speelruimte is er bij sommige clubs niet, door het verlies van hun horecaomzet. ‘Het is allemaal krap’, blijkt uit een rondgang van hockey.nl.

‘Tussen de vijftig en honderd’, schat Karin van Willigen van de KNHB het aantal hockeyclubs in, waarmee ze de afgelopen weken contact had. Het is begin april onverwacht spitsuur voor de manager Financiën en Bedrijfsvoering van de hockeybond, die dagelijks een aantal uur besteedt aan het beantwoorden van vragen van financiële aard, door de coronacrisis.

Ook de velden van de MHC WEESP zijn afgesloten ivm Coronavirus. Foto: Koen Suyk

Er is een speciale Q&A pagina bij de hockeybond. Een pagina, die continu wordt aangevuld, aangezien de huidige crisis eindeloos veel vragen stelt en elke dag weer over nieuwe antwoorden beschikt.

‘De solidariteit is hoog bij de clubs’, merkt Van Willigen. ‘Er is nog nooit zoiets als dit gebeurd. Niemand had tot voor kort van deze termen gehoord, waar we het nu over hebben. Neem bijvoorbeeld de TOZO-regeling (Tijdelijke Overbruggingsregeling Zelfstandig Ondernemers zodat zzp’ers wel in levensonderhoud kunnen voorzien, red.). Clubs hebben vragen over de nieuwe regelingen, over contracten en arbeidsovereenkomsten. Ik heb gelukkig nog geen berichten van clubs die op omvallen staan. Maar de ene club heeft het moeilijker dan de andere. Dat moge duidelijk zijn. Het is maatwerk, elke club heeft de zaken anders geregeld.’

Haar tip voor clubs is simpel: ‘Maak het met elkaar en al je stakeholders bespreekbaar. Ga het gesprek aan.’

‘Niet veel vlees op de botten’

Bij de telefonische rondgang van hockey.nl bij de verschillende clubs blijkt dat de bestuursvergaderingen op dit moment in frequentie in rap tempo zijn toegenomen. Minimaal één keer per week moet er door de bestuurders van de hockeyclubs overlegd worden over de huidige crisis.

Het gemis aan baromzet hakt er in bij de hockeyclubs. Rigoureuze maatregelen zoals Tilburg neemt, dat alle coaches en trainers per direct niet meer betaalt, lijken vooralsnog de uitzondering. Maar dat clubs in moeten grijpen is een feit. Hoe langer deze situatie duurt, hoe nijpender de situatie wordt.

‘Wij hebben een totale begroting van een kleine half miljoen euro. De barinkomsten zijn daar normaal gesproken een derde daarvan’, zegt Remy Heuver, voorzitter van Kromhouters uit Tiel, dat met de mannen in de Eerste Klasse uitkomt en met de dames fier bovenaan staat in de Tweede Klasse D.

‘Wij hebben de afgelopen jaren veel geïnvesteerd in de velden en hebben niet veel vlees op de botten. Wij hebben een nette contributie van 295 euro per jaar, maar misschien dat we die door de crisis eenmalig moeten verhogen. Maar laten we positief blijven en hopen dat we in juni nog wat kunnen doen. Ik zou superblij zijn als er straks toch nog een einde kan worden gemaakt aan de competitie, in welke vorm dan ook.’

Dames 1 van Kromhouters

De gemiste baromzet kost ongelofelijk veel geld

Almere-voorzitter Wibo van der Meulen Kunee analyseert hoe de horeca ingrijpt op het budget. ‘We maken altijd een begroting op basis van een heel seizoen. De laatste maanden van het jaar calculeer je die barinkomsten al in, om de begroting sluitend te maken. Als je dan sinds begin maart geen omzet hebt, gaat het heel hard. Zeker als je veel vaste lasten hebt. De marges waarmee we werken zijn dun.’

Almeerse heeft, net als meer verenigingen, ook nog eens te maken met een teruglopend ledenaantal. Hierdoor komen er fors minder contributiegelden binnen. ‘Ons clubhuis is gebouwd met in het achterhoofd tweeduizend leden. We hadden op ons hoogtepunt 1800 leden. Dat zijn er nu 1200. Jongens hockeyen steeds minder. De A-jeugd vloeit bij ons af en blijft niet bij de club.’

Bij overgangsklasser IJsseloever gaat voorzitter John Reinerie ervan uit dat er niet meer gehockeyd wordt dit seizoen. ‘Als we vanaf de winterstop tot de zomer geen baromzet hebben, verliezen we vijftigduizend euro. Dat is de marge die we maken. Dat is wel echt een issue voor ons. De betaling van trainers met een vrijwilligersvergoeding hebben we stop moeten zetten.’ Met de andere coaches en trainers gaat de club overleggen voor een regeling. Voor trainers in dienst hebben ze net als veel andere clubs compensatie aangevraagd van de overheid.

Leah Kraan (ALM) , Melissa Pieters (ALM), Dhymara Lacroes (ALM) voor de promotieklasse hockeywedstrijd dames, Almere – Were Di (1-1). Tegenwoordig speelt Pieters voor Hurley. Foto: Koen Suyk

De KNHB hoopt samen met veel clubs op een voorzichtige hervatting van het verenigingsleven

Er zijn ook clubs die vooralsnog weinig last hebben van de coronacrisis. Bij het kleine DVS met 320 hebben ze in Eindhoven weinig kosten, vertelt voorzitter Cornelie Kaptein. ‘We huren de velden en betalen twee trainers. We missen alleen de baromzet. Financieel hebben we nu geen grote problemen. Misschien dat we bij de gemeente mogen overleggen over de huur.’

Er is bij genoeg clubs nog de hoop dat er gehockeyd wordt dit seizoen. Van Willigen: ‘Ik hoor van veel clubs dat ze, als dat veilig en verantwoord kan, graag het verenigingsleven en dus de horeca-inkomsten dit seizoen nieuw leven in hopen te blazen. De KNHB hoopt na de aangekondigde persconferentie op 21 april snel duidelijkheid te kunnen geven over de komende periode. Daarbij ligt het belangrijkste uitgangspunt overigens niet het al dan niet uitspelen van de competities, maar bij de mogelijkheden het verenigingsleven weer voorzichtig wat leven in te blazen.’

De lege bar van Alkmaar. De omzet wordt gemist, net als de gezelligheid. Foto: Bart Scheulderman

‘We proberen het zo netjes mogelijk met elkaar op te lossen’

Nu de clubs inkomsten missen, moeten lastige gesprekken worden gevoerd. Voor de continuïteit kiezen clubs vaak voor het doorbetalen van hun vaste coaches, als dat enigszins kan. ‘We hebben een brief aan de coaches gestuurd, dat we het van week tot week bekijken. We proberen het zo netjes mogelijk met elkaar op te lossen’, legt Almere-voorzitter Van der Meulen Kunee uit.

‘Zzp’s betalen we niet meer. We hebben in samenspraak besloten die contracten tijdelijk stop te zetten. Zij kunnen de TOZO aanvragen. Voor de andere trainers vragen we de NOW (Tijdelijke Noodmaatregel Overbrugging voor Werkgelegenheid, waarbij werkgevers tot 90 procent van hun loonkosten terug kunnen krijgen, red.) aan. Elke mogelijkheid die er is om kosten te besparen, pakken we met beide handen aan. Misschien dat de gemeente meewerkt in uitstel van de huur van het veld. Maar dat betekent geen afstel. Alles wat we nu doen, heeft ook consequenties voor volgend seizoen.’

Hockeyclub De Hoeksche Waard, Hockey, Corona, Seizoen 2019-2020, 26-03-2020, Verlaten hockeyclubs en dichte hekken in verband met corona virus, Foto: Willem Vernes

‘Wij zijn nog coulant, vind ik’

Dit onderschrijft Beuningen-voorzitter Alex Schrijver, dat met de mannen in de Tweede Klasse speelt en met de vrouwen in de Overgangsklasse uitkomt. ‘Ik denk dat de gemiddelde hockeyclub moeite heeft om het hoofd boven water te houden’, zegt Schrijver. ‘Wij betalen de zzp’ers niet door. We hebben afgesproken dat als we in juni weer hockeyen, we weer door kunnen gaan. Het is voor iedereen vervelend. Maar wij zijn nog coulant, vind ik. Dan hebben we twee maanden doorbetaald voor werkzaamheden die niet zijn verricht.’

Bij het Amsterdamse Pinoké proberen ze er alles aan te doen om iedereen die voor de club werkte, te betalen. Ook de Steekneuzen hebben regelingen aangevraagd voor de horeca en de coaches. ‘Wij gaan ons best doen een groot deel van de vaste mensen te betalen. Dat hoort ook bij ons’, zegt Pinoké-voorzitter Astrid Ventevogel. ‘Volgend jaar wil ik dat Daan (Sabel, coach Dames 1, red.) ook nog steeds lachend op de club rondloopt. Je hoort met z’n allen toch bij dezelfde club mensen?’

Een vol Pinoké-clubhuis, bij de wedstrijd tussen Amsterdam en Pinoké. Foto: Koen Suyk

Uiteindelijk is het belangrijk om de dialoog gaande te houden met de staf en duidelijk te communiceren, betoogt HIC-voorzitter Jeroen Derkx. HIC speelt met hun eerste teams in de Promotieklasse. De vrijwilligers krijgen bij HIC in principe geen vergoeding meer als ze geen training geven. Voor de coaches in loondienst wordt de NOW aangevraagd. Met de zzp’ers gaan ze individueel het gesprek aan. Tot nu toe gaat dat voortvarend, vindt hij, hoe erg de crisis ook is.

‘Als je als club maar transparant en open bent en twee kanten van het verhaal wil horen. Dan kom je er samen echt wel uit. Wij hebben een fantastische groep trainers, die echt wel begrip heeft voor de moeilijke situatie waarin we allemaal verkeren. Je kunt alleen niet zomaar tegen iedereen zeggen: dit wordt het.’


12 Reacties

 1. penningmeester@hockeyclubvvv.nl

  Barre tijden in hockeyend Nederland. In tijden van crisis help je elkaar. Bij VVV betalen we daarom alle medewerkers en vrijwilligers door, ongeacht contractvorm. Wij willen dat ze ook na de crisis met een ‘big smile’ op de club rondlopen. Zij zijn het hart en de longen van onze club. Gelukkig hebben we financieel de ruimte om dit te doen. We vragen wel dat ze commissies ondersteunen met de voorbereiding op volgend seizoen en anders vrijwilligerswerk voor kwestbare groepen en vitale sectoren doen.

 2. jobe

  Er zijn niet veel clubs die hetzelfde doen als Tilburg maar ik lees hier dat een enkele uitzondering niet doet wat Tilburg doet. Hulde voor een Pinoké dat wel staat voor zijn trainers. Mooi gezegd ook dat ze willen dat de vaste trainers ook volgend seizoen met een lach rond lopen.

 3. sven-v

  Misschien lees ik het verkeerd, maar de uitspraak van de heer Schrijver komt een beetje vreemd op mij over. Hij vindt zichzelf coulant omdat hij werknemers doorbetaald terwijl er 2 maanden geen werkzaamheden zijn verricht. Misschien mis ik iets, maar is dat niet gewoon goed werkgeverschap? Er zijn momenteel duizenden werkgevers in NL die in deze situatie zitten. Voor sportclubs zou dat toch niet anders zijn? Dus hoezo coulant?

  1. jobe

   In datzelfde stukje zegt hij ook dat de betalingen van zzp’ers gestopt zijn 🤨

 4. edelweiss

  Zelf zou ik het niet meer dan normaal vinden als een club gaat besluiten bij zijn leden aan te kloppen voor het sluitend houden van de begroting in de vorm van een naheffing van de contributie, ook al wordt er niet gespeeld wat natuurlijk extra jammer is. Een groot deel van de bar omzet komt uit de portemonnee van de leden zelf en die geven nu waarschijnlijk toch weinig uit omdat ze grotendeels thuis zitten en veel winkels hun deuren gesloten houden. Zolang de (senior) leden hun banen behouden gaan die er niet op achteruit lijkt mij.

 5. hidde

  Vlees op de botten? Lijkt mij dat ze vet bedoelen

 6. rancoburgzorg

  Nergens berichten over het VOLGENDE seizoen. De clubs die nu toeteren hun trainers door te betalen gaan volgend jaar ook de baromzet missen. Gezellig met zn allen op elkaar staan in en rond de bar zal er minstens een jaar niet meer bij zijn. Verder kun je verwachten dat veel leden gaan afhaken. Wie garandeert ze dat er volgend jaar normaal gesport kan worden? En dat er niet een tweede of derde lockdown komt? Hoeveel sponsors gaan in de problemen komen in de nakende recessie? Niemand die het precies weet. Maar we weten wel dat ook dat er heel veel geld minder zal komen uit die hoek naar de clubs. Er zullen gewoon heel weinig betaalde trainers meer rond lopen het komende seizoen. Zo simpel is het. Clubs moeten vooral snel op zoek naar trainers die het weer voor de lol doen.

  1. SanderE

   Ik vind het op dit moment allemaal nog erg ver gezocht. Ik betwijfel of er (veel) leden zullen gaan opzeggen om de onzekerheid van volgend seizoen. We gaan dan dus 6-18 maanden vooruitdenken en hier beslissingen over maken waar niemand het toekomstbeeld nog van kan schetsen. Zoals jij ook aangeeft zal niemand dit bij voorhand (met zekerheid) kunnen zeggen. Maar iedereen sport wel graag! Laat ik beginnen met het feit dat het merendeel van de trainers training geeft omdat ze hier plezier en voldoening uit halen. Jij gelooft dus dat er (voldoende) goede trainers zijn die het enkel voor de lol doen en die NU niet op de velden staan? Dit is geen reeel beeld.

 7. rancoburgzorg

  @SanderE Zo ver gezocht is het niet om even vooruit te kijken naar het volgende seizoen. De horizon voor een vaccin is zomer 2021. En dan moet het een beetje meezitten. (Ik baseer me nadrukkelijk NIET op de rivm, maar op de consensus van internationale experts). Hockeyclubs moeten NU een strategie hebben voor de komende 16 maanden. Stoer zeggen dat je iedereen wel even doorbetaald (en Tilburg , "schande schande" niet) gaat niet werken na de zomermaanden. De inkomsten gaan enorm teruglopen, en beter heb je een plan. Als er geen suikerooms voorradig zijn heb je een groot probleem als hockeyclub het komende seizoen. Alle clubs, op alle niveaux.

  1. SanderE

   Het zou inderdaad kunnen dat we er nog lang(er) mee te maken hebben maar het is voornamelijk speculeren wat je doet. En je doet het overkomen of het allemaal al 100% vast staat. We gaan het zien komende weken/maanden.

 8. mark-j

  VRIJSTELLING AFDRACHTEN AAN DE KNHB Sprak vandaag mijn buurman die voorzitter is van de plaatselijke voetbalclub. Uiteraard ook kommer en kwel bij de (kleine )voetbalclubs. De KNVB heeft de afdrachten van de club stopgezet om zo financieel weer wat ruimte te krijgen . Weet niet wat het beleid is van de KNVB maar zou de KNHB niet voor alle clubs komend seizoen de afdrachten per lid in zijn geheel kunnen laten vervallen of minimaliseren. De KNHB is er immers voor de clubs en niet andersom. Gevolg wat extra geld in kas voor alle clubs . Mag aannemen (hoop) dat er wel een grote les geleerd betreffende de begrotingen en dat hockey ook voor de breedte is en niet alle geld weer naar de " vaandel " teams gaat ( lees : ingesmeten wordt ).

 9. derkie1964

  Behalve gemiste barinkomsten zullen ook sponsoren zich nog wel 3 keer achter de oren krabben of ze doorgaan met investeren in een sport die nooit echt een kijksport zal worden. Vrees inderdaad dat de ‘financiële’ balans dit keer nog wel eens behoorlijk onder druk kan komen te staan. Niet zo zeer voor 2019/2020 maar wel voor de komende jaren. Er zal in deze sport heel anders gekeken moeten worden naar het verdienmodel. En dat kan betekenen dat we terug moeten naar af. Gewoon alleen nog maar vrijwilligers en goedbedoelde ouders die zonder tegenprestatie zich met hart en ziel inzetten voor hun club. En dat is uiteindelijk ook een duurzaam model dat beter is voor alle partijen.


Wat vind jij? Praat mee...