Pakistaanse hockeyheld vindt onderdak in Oegstgeest

Terug naar Oegstgeest. Het is de titel van een van de bekendste romans van Jan Wolkers. Het is ook een titel die past boven het nieuwe hoofdstuk in het hockeyleven van Arslan Qadir. De 98-voudig Pakistaans international speelt dit seizoen voor overgangsklasser Leiden, de club waarmee hij in 2018 voor het eerst kennis had gemaakt.

Als de regen gestaag neerdaalt op de trainende selectie op sportcomplex De Krogt verschijnt er een glimlach op het gezicht van Arslan Qadir. Met een groepje van zes is hij bezig met afwerken op het doel. Met een bijna achteloze beweging tipt hij de harde knal vanaf de kop van de cirkel langs de keeper in het doel. Als Qadir na de trainingsgoal terugloopt, krijgt hij een boks van een medespeler. Scoren, het is het lekkerste gevoel voor een spits en de tweede natuur van Qadir.

Held in eigen land

Vorig jaar scoorde hij in een oefenduel tegen Leiden drie keer voor Pakistan. Eigenlijk is Qadir veel te goed voor de Overgangsklasse. Hij is een held in eigen land, in 2014 scoorde hij in een volgepakt stadion twee keer tegen India in de Champions Trophy, in de beroemde halve finale tussen de twee aartsrivalen.

Arslan Qadir kust het veld in Bhubaneswar na de overwinning op India tijdens de Champions Trophy in 2014. Foto: Koen Suyk

Als speler van Pakistan trainde hij vorig jaar met de nationale ploeg in de aanloop van de Champions Trophy in Breda op de velden van de Oegstgeestse club. In die periode werd het zaadje geplant voor de komst van Qadir naar Leiden. De eerste contacten verliepen via Oltmans. Voor huidige bondscoach van Maleisië is de club bekend terrein, want de succesvolle Oltmans begon zijn loopbaan als coach in Oegstgeest en leidde Leiden naar de subtop van de Nederlandse competitie.

‘Roelant heeft met de club gesproken en daarna nam Doeke (Overbeek, bestuurslid tophockey van Leiden) contact met mij op’, legt Qadir uit. ‘Ik had meer aanbiedingen. Uit België, Engeland en Frankrijk. Ik heb voor Nederland gekozen omdat ik de club en de omgeving al ken. Dat maakt het makkelijker voor me. Bovendien behoort Nederland tot de beste hockeylanden.’

Arslan Qadir tijdens de training van Leiden. Foto: Bart Scheulderman

Toch blijft het een opmerkelijke overstap. Een veelvoudig international die gaat spelen op het derde niveau in Nederland. Leiden eindigde afgelopen seizoen na een moeilijke start als vijfde en liep play-offs voor promotie naar de Promotieklasse op drie punten mis. Dit seizoen verzamelde Leiden in de Overgangsklasse vier punten uit twee wedstrijden.

Leiden-coach Peter Kalfsterman beaamt dat de stap van Qadir opmerkelijk is, maar kan het ook wel begrijpen. ‘Het hele hockey in Pakistan ligt volledig op zijn gat’, zegt hij. Pakistan is de huidige nummer zeventien van de wereld. De drievoudig olympisch en viervoudig wereldkampioen trok zich op het laatste moment terug uit de prestigieuze Pro League. De bond kampt met financiële problemen en deze problemen lijken nog lang niet opgelost. ‘Vanaf begin augustus heeft hij niets gedaan. Er wordt niet getraind, niet gespeeld. Er gebeurt helemaal niets. En Arslan wilde graag aan de slag.’

We zochten een ervaren spits. Die komen niet zomaar binnengewaaid, want die zoekt de hele wereld Peter Kalfsterman, coach Leiden

De komst van Qadir is een geluk bij een ongeluk, want Kalfsterman was voor dit seizoen op zoek naar een aanvaller. ‘We zochten een ervaren spits. Die komen niet zomaar binnengewaaid, want die zoekt de hele wereld. Met Arslan, die 28 is, heb je ook momenten waarop hij zijn ervaring kan gebruiken. Dat is nou precies wat we willen. Hij beschikt over zulke technische skills dat je ervan uit mag gaan dat hij op overgangsklasseniveau, dat natuurlijk niet het hoogste niveau is, als spits het spel naar zich toetrekt. Daarvan ben ik overtuigd. Zijn scorende skills zijn echt heel goed.’

De 28-jarige aanvaller scoorde in bijna honderd interlands voor Pakistan 28 keer. Hij maakte vooral faam in 2014 tijdens de Champions Trophy in Bhubaneswar. Tijdens het afgelopen WK in India was Qadir aanvankelijk reserve, maar werd hij alsnog opgeroepen na de blessure van captain Muhammad Rizwan. Qadir speelde vervolgens tegen Nederland en België.

De komst van Qadir naar Leiden werd twee weken geleden op de Facebookpagina van de club aangekondigd. Een week later kwam hij ook daadwerkelijk naar Nederland, waar hij twee dagen daarna al zijn eerste wedstrijd speelde, tegen Zwart-Wit (3-3).

Arslan Qadir aan de bal tijdens de training van Leiden. Foto: Bart Scheulderman

Qadir: ‘Het was zwaar. Alles is nieuw voor me. Ik kende de namen van mijn nieuwe teamgenoten niet. Ze speelden in een andere structuur, dus dat was moeilijk. Ik was ook nerveus voor de wedstrijd. Maar ik leer veel en denk dat ik de komende wedstrijden goed zal spelen. Het was zwaar. Het tempo lag hoog. Ik was ook moe van het reizen en de jetlag.’

Voor de wedstrijd kreeg Qadir nog een bericht van Oltmans. ‘Roelant wenste mij succes en na de wedstrijd heb ik mijn ervaringen met hem gedeeld. Ik mag hem graag. Toen hij coach was, had ik plezier in hockey. Ik waardeer hem als coach en als mens.’

Leiden wil stap maken

De komst van Qadir is bij Leiden onderdeel van een groter plan legt Kalfsterman uit. ‘Wij willen met Leiden een stap maken. Wij willen dé club zijn uit de regio. Dat iemand uit Leiden niet meer denkt, ik ga bij hdm kijken want dan kan ik hogerop. Nee, als je in Leiden woont, moet je bij Leiden zijn. Dat is wat we willen.’

‘We willen niet alleen hogerop met het eerste elftal, maar ook met onze jeugdspelers’, gaat Kalfsterman verder. ‘Daarom gaat Arslan ook trainingen geven aan onze jeugd. Learn from the best. Alle eerste en tweede elftallen van de jeugd krijgen skillstraining van hem.’

Qadir: ‘Ik ga aan de slag met de aanvallers. Ik probeer hen de Pakistaanse technieken te leren. Pakistaanse spelers zijn individueel zeer sterk. Ik ga mijn best doen om dat hen bij te kunnen brengen. Voor mij is het een goede ervaring. Ik vind het leuk om te doen. Ik had nooit eerder training gegeven. Het gaat mij gemakkelijk af. Ik heb veel internationale wedstrijden gespeeld en onder veel coaches getraind. Ik weet dus veel. Misschien word ik later ook coach.’

De eerste weken van Qadir zullen vooral in het teken staan van gewenning. Aan het weer, de Nederlandse cultuur en het spel van Leiden. ‘Arslan moet eerst hier gelukkig worden. Hij zal heus wat aanpassingsmoeilijkheden hebben en moet even zijn weg vinden. Hij heeft ook tijd nodig om aan het Nederlandse spel te wennen. Dat duurt twee, drie weken’, zegt Kalfsterman.

Arslan Qadir in de regen tijdens de training van Leiden. Foto: Bart Scheulderman

‘Ik praat gewoon Nederlands’, zegt Kalfsterman over de voertaal in het team. Leiden beschikt naast Qadir ook over de Pakistaanse doelman Salman Akbar en de Australiër Harrison Gill. ‘Als het een simpele uitleg is, vraag ik of ze het onderling even kunnen vertalen of ik neem de jongens even apart. Soms bij een oefening kijken ze even hoe het gaat en begrijpen dan wat de bedoeling is.’

Qadir wordt in Leiden zeker niet aan zijn lot overgelaten. Hij kan altijd aankloppen bij Akbar, die het doel van Pakistan verdedigde op de Olympische Spelen van 2004 en 2008 en ook een periode aanvoerder was van het nationale team. Akbar woont sinds 2008 in Nederland en speelde vervolgens voor Laren, Amstersfoort en Victoria. Afgelopen zomer maakte hij de overstap naar Leiden.

Iedere Pakistaan helpt elkaar Arslan Qadir over land- en teamgenoot Salman Akbar

‘Ik hem van de tijd dat ik junior was en met de nationale ploeg op trainingskamp was’, herinnert Qadir zich. ‘Hij is aardig voor me en behulpzaam. Iedere Pakistaan helpt elkaar. Hij leert mij hoe in Nederland wordt geleefd, wordt gegeten. Ik probeer mij zo snel mogelijk aan te passen.’

Ook met Rizwan en Rashid van Schaerweijde heeft Qadir inmiddels contact gezocht. Samen met Akbar zal het duo zijn Pakistaanse familie in Nederland vormen, want zijn vrouw en twee kinderen wonen nog in zijn vaderland. ‘De jongste is pas elf maanden, dus ik denk niet dat ze dit seizoen zullen overkomen. Misschien volgend seizoen. Ze missen mij erg, want in Pakistan doe je alles samen met familie: leven, eten, uitgaan. Via whatsapp houd ik contact met ze en spreek ik ze ’s morgens en ’s avonds.’

Olympische kwalificatie

Deze maand speelt Pakistan tegen Nederland voor olympische kwalificatie, een play-off van twee duels in het Wagener Stadion. De ploeg zal aantreden zonder Qadir. De aanvaller is geen lid meer van de nationale ploeg.

‘Als ik voor de nationale ploeg zou spelen, had ik niet naar Leiden kunnen gaan. Het is een enorme eer om voor je land uit te komen, maar voor mij was dit het juiste tijdstip om het beste aanbod te kiezen. En daarom heb ik gekozen voor Leiden. Mijn kleine broer (Faisal) speelt wel voor de nationale ploeg.’

Ondanks dat Pakistan niet meer tot de top van de wereld behoort, sluit Qadir een verrassing niet uit. ‘Ik zal op de tribune zitten en hen aanmoedigen. Het wordt zwaar voor Pakistan, maar ze zullen er alles aan doen. Ze kunnen voor een verrassing zorgen. Tijdens de Champions Trophy in 2014 versloegen we Nederland in de kwartfinales. Nederland was toen heel sterk en wij waren in die tijd niet zo goed. Niets is onmogelijk. Ik heb hoop.’

Lees ook:


Wat vind jij? Praat mee...