MHC Hoevelaken: ‘Wij hebben het grootste scorebord van Nederland’

In onze rubriek van Eemsmond naar Walcheren, bellen we aan bij alle clubs die we tussen deze uithoeken tegenkomen. Geloof ons, dat zijn er heel wat. In aflevering tien komen we tijdens onze telefonische roadtrip uit bij Hoevelaken. Voorzitter Hein Brans praat ons bij over het wel en wee op zijn club.

Kan je de club in vijf woorden beschreven?
‘Gezellig, dorps, betaalbaar, duurzaam en inclusief.’

Dorps?
‘Hoevelaken is niet zo heel groot. Er wonen ongeveer negenduizend mensen. Ik moet waakzaam zijn, want sommige mensen vinden het een belediging, maar het heeft iets kneuterigs. Dat vind ik ergens ook wel mooi. Het heeft iets waardoor mensen zich comfortabel voelen. Ik heb er bewust voor gekozen om hier te gaan wonen. Kinderen groeien hier prettig en veilig op. Er is meer sociale controle. Amersfoort ligt op een kwartiertje fietsen. Je hebt zodoende de voordelen van een grote stad en wat minder de nadelen.’

Wat maakt jullie club anders dan andere clubs?
‘We waren een voorloper op het gebied van duurzaamheid met zonnepanelen en ledverlichting. Zeven jaar geleden hebben we dat in gang gezet niet zozeer uit de energiegedachte maar meer vanuit de gedachte: kunnen we het slimmer aanpakken? Het dak van het clubhuis ligt pal op het zuiden onder een hoek van dertig, veertig graden. Het was een no-brainer om er zonnepanelen erop te leggen. We zijn er heel erg blij mee, want het heeft veel geld opgebracht. Wat ook opvalt is dat veel jeugd naar verloop van tijd terug komt. Ook wij hebben natuurlijk last van uitstroom rond de seniorenleeftijd, maar we zien de laatste jaren steeds vaker oud-jeugdleden terugkomen. Soms als trainer, als ouders met hun kinderen, maar recent ook een voormalig Heren 1 dat als Hockey7-team is teruggekeerd. Ik denk dat dit wel iets zegt over het plezier dat ze vroeger op de club hebben gehad en dat ze daarom graag terugkomen.’

Wat is het laatste nieuws uit de bestuurskamer?
‘We hebben een nieuwe secretaris en mijn rol als voorzitter wordt potentieel een a.i. functie. Ik ben nu zeven jaar voorzitter en het is misschien wel goed dat iemand anders het stokje overneemt. Verder staat vooral werving hoog op onze agenda. Voor een type club zoals wij zijn is dat altijd een onderwerp. Dit doen we met schoolhockey, clinics en het gratis aanbieden van trainingen voor de allerjongsten. Dat doen we bewust om de drempel zo laag mogelijk te houden. Het is werving in de brede zin van het woord, want daarmee werf je ook ouders die iets zouden kunnen doen op de club. We zijn te klein om allerlei managers in te zetten. Het valt of staat bij Hoevelaken met vrijwilligers. Dat heeft zijn charme. Aan de andere kant is het de afgelopen tien jaar er niet makkelijker op geworden.’

Het voormalige scorebord van voetbalclub RBC Roosendaal staat nu bij MHC Hoevelaken. Foto: MHC Hoevelaken

Wie is de beste speler die jullie ooit hebben gehad?
‘Over de gehele historie zou ik het zo niet weten. We hebben diverse goede spelers naar grotere clubs zien vertrekken in de loop der jaren. Anderzijds speelt er nu bij onze veteranen een aantal oud-hoofdklassespelers. Als ik naar de jeugd kijk denk ik dat Meike Tjaberinga (Klein Zwitserland Dames 1, red.) een mooi voorbeeld is van een zeer goede speelster die bij onze club heeft gehockeyd.’

Wat is het best bewaarde geheim van de club?
‘Ik denk dat als je het aantal leden afzet tegen het aantal inwoners van Hoevelaken dat wij een van de hoogste percentages hebben van Nederland. Bovendien hebben we de laagste contributie in de wijde omgeving.’

Jullie zijn de goedkoopste hockeyclub?
‘Om nu te zeggen dat we de goedkoopste hockeyclub zijn, geeft al snel een connotatie die je misschien niet wil, maar het is wel zo. We zijn financieel gezond en daar zijn we ook best trots op. Tijdens corona hebben we ook niets aangepast aan de contributie. We proberen de drempel om te hockeyen zo laag mogelijk te houden, zonder de kwaliteit uit het oog te verliezen.’

Hoe groot is de hockeyparticipatie in Hoevelaken?
‘We hebben ruim driehonderd leden, dan kom je uit op zo’n 3,5 procent. Volgens mij doen ze dat alleen in de buurt van Wassenaar beter.’

Heb je daar een verklaring voor?
‘Een echt goede verklaring heb ik er niet voor, maar Hoevelaken was voor de herverkaveling van gemeenten in 2000 een op zichzelf staand dorp met eigen voorzieningen. Het was een dorp dat, als je kijkt naar de huizen, wellicht een publiek had dat vaak ging hockeyen. Als club bestaan we inmiddels 45 jaar, dus misschien is het altijd al een beetje een hockeydorp geweest. Bovendien met de uitbreiding van Amersfoort zie je dat mensen daarvandaan naar onze club trekken omdat ze op zoek zijn naar een gezellige, kleinschalige sportclub.’

Meike Tjaberinga (Klein Zwitserland) heeft een verleden bij Hoevelaken. Foto: Willem Vernes

Tot slot. Wat is de prijs van een biertje, een tosti en een cappuccino?
‘Bij ons zit alles net onder de twee euro, maar gezien de recente prijsstijgingen zou dat inmiddels wat hoger kunnen liggen.’

PS Jullie claimen het grootste scorebord van Nederland te hebben. Wat is het verhaal hierachter?
‘Mijn achterbuurman Gert heeft ooit van voetbalclub RBC Roosendaal het scorebord op de kop getikt. Hij wilde ons best sponsoren op deze manier. Mooie naamsbekendheid voor zijn bedrijf en wij het bord. Zo gezegd, zo gedaan.’

Lees ook:
Van Eemsmond naar Walcheren:
aflevering 1 – Eemsmond
aflevering 2 – Daring
aflevering 3 – Assen
aflevering 4 – Hoogeveen
aflevering 5 – Meppel
aflevering 6 – Zwolle
aflevering 7 – Hattem
aflevering 8 – Nunspeet
aflevering 9 – De Mezen


1 Reactie

  1. rubengraafland

    Scorebordjournalistiek..


Wat vind jij? Praat mee...