Play-offs zorgen voor een ijzige sfeer in het Amsterdamse Bos

Amsterdam en Pinoké zijn in het Amsterdamse Bos al jaren buren waartussen een gezonde rivaliteit bestaat. Maar de onderlinge play-offsduels in de Tulp Hoofdklasse Heren hebben in een week tijd een fikse kloof geslagen in de relatie tussen de twee hockeyverenigingen. Pinoké bereikte ten koste van de grote broer de finale om het landskampioenschap, maar het veel besproken racisme-incident zorgt voor een ijzige sfeer in het Bos.

Daar kwam zaterdag na afloop van de tweede halve finale, die door Pinoké met overmacht met 3-0 werd gewonnen, ook nog een spreekkoren-affaire bovenop. ‘Ik wil er niet te veel over zeggen, maar een van onze spelers is door de supporters van Pinoké over zijn moeder toegezongen. Die jongen was in tranen. Ik weet niet of dat topsport is, maar voor ons in ieder geval niet’, verzuchtte routinier Teun Rohof, die zaterdag na 21 jaar tophockey afscheid nam bij Amsterdam.

Rohof maakte in zijn rijke carrière al veel mee, maar de laatste week was een van de meest ‘heftige’. Die begon afgelopen zondag met het eerste play-offduel tussen de beide buren. Die eindigde in een zege voor De Steekneuzen via shoot-outs. Maar veel meer dan het resultaat, hield een incident na afloop de gemoederen aan beide kanten van het hek de afgelopen week behoorlijk bezig. Volgens Amsterdam was een speler van hen namelijk racistisch bejegend door een speler van Pinoké.

Rohof: ‘Voor ons is het duidelijk dat dát is gebeurd. Daar waren getuigen van ons bij.’

Bij Pinoké hadden ze een andere lezing. Daar werden de racistische uitlatingen ook zaterdag door iedereen ontkend. Aanvaller Marlon Landbrug: ‘Wij geloven het woord van onze speler.’

Amsterdam diende naar aanleiding van het vooral een klacht in bij de KNHB. Pinoké deed hetzelfde bij de hockeybond over wangedrag van Amsterdam-aanvoerder Mirco Pruyser in de slotfase van de wedstrijd.

Het deed de temperatuur in het Amsterdamse Bos al dalen.

Tuchtcommissie

Beide voorvallen kwamen terecht bij de tuchtcommissie van de KNHB. Die oordeelde op woensdag dat de Pinoké-speler schuldig was en deelde een straf uit. Ook Pruyser werd gestraft. Beide clubs gingen in beroep. Vrijdag was de uitspraak: Pruyser werd schuldig bevonden en stond zaterdag in zijn gewone kloffie langs de kant. De straf van de speler van Pinoké werd geseponeerd vanwege een gebrek aan bewijs.

De uitspraken zorgden voor een ijzige kou in ‘Het Bos’.

Woedend waren ze aan Amsterdam-zijde. Ze voelden zich dubbel gepakt. Rohof: ‘Wij misten onze aanvoerder en voorin ons aanspeelpunt. Bij hen was er niets.’

Mirco Pruyser in zijn gewone kleren na afloop met Pinoké-coach Mahieu. Foto: Bart Scheulderman

Dit wilde en kon de meervoudig landskampioen niet over zijn kant laten gaan. Het team kwam zaterdag op de wedstrijddag met een antiracisme-statement: op hun Instagramaccount in tekst, tijdens de warming-up met een shirt met daarop het woord racisme doorgestreept.

Zo werd voor iedereen zichtbaar wat achter de deuren van de kleedkamers dagenlang een hot item was. Jesse Mahieu, coach van Pinoké: ‘De hele situatie heeft toch een sluier over afgelopen week gelegd. We werden gedwongen daarmee bezig te zijn in plaats van met fantastisch hockey spelen. Laat ik voorstellen dat wij het eens zijn met het statement van Amsterdam. Ook wij zijn tegen racisme. Kijk naar de samenstelling van ons team, daar zitten verschillende culturen in. Om die reden hebben wij dit thema in het verleden ook bespreekbaar gemaakt. Dit was gewoon heel vervelend, ook voor Amsterdam.’

Grote impact

Bij AH&BC had de affaire een grote impact in de spelersgroep, stelde Rohof: ‘Dit was niet fraai. Zeker niet in de huidige tijdsgeest. Ik schrok er heel erg van. Ik ben zeker geen heilige, maar op racisme heb je mij nooit kunnen betrappen. Racisme heeft een grote impact. Dat zag je ook bij die jongen die het betrof, die was na afloop echt ontdaan.’

Hoewel de affaire bij beide Bos-clubs veel impact had, zag Landbrug er ook een positieve kant in: ‘Het heeft ons allemaal kracht gegeven. Ik denk dat dat ook de bedoeling van Amsterdam was, maar is ons beter gelukt. Amsterdam is blauw!’

Pinoké viert een treffer. Links Marlon Landbrug. Foto: Bart Scheulderman

Bij die laatste woorden zette de aanvaller een grote grijns op, want ondanks alle verwijten en tuchtzaken over en weer, werd er zaterdag ook nog gehockeyd. Voor duizenden uitzinnige fans versloeg Pinoké Amsterdam met 3-0. Een zege waarop niets viel af te dingen. Rohof: ‘Pinoké heeft terecht gewonnen. Zij waren de betere. Wij hebben weinig kansen gehad, alleen een paar corners. De uitslag had nog veel groter kunnen uitpakken.’

Mahieu was trots op zijn ploeg: ‘Ik vind het heel knap wat wij hebben gedaan. Daar ben ik ontzettend trots op. Maar ook de prestatie van Amsterdam is knap. Zij waren in de tweede helft van de competitie elf duels ongeslagen, wij tien. Zij hebben de halve finale gehaald, wij gaan nu de finale spelen. Daar kijk ik erg naar uit.’

Kop thee

De coach zat na afloop zichtbaar in zijn maag met de bekoelde relatie tussen de beide clubs. ‘Ik hoop dat we als clubs op een ander niveau een gesprekje kunnen hebben onder het genot van een kop thee en we de zaak glad kunnen strijken. We kennen elkaar allemaal goed en moeten toch gewoon met elkaar kunnen hockeyen?’

Dat was zaterdag nog lastig: de spelers van beide ploegen zochten vaak het randje op in hun spel met liefst drie gele kaarten en diverse opstootjes als gevolg. Binnen de lijnen bleven grotere incidenten verder uit, maar in het Amsterdam-kamp hakten de spreekkoren na afloop er flink in.

Jesse Mahieu moedigt zijn ploeg aan. Foto: Bart Scheulderman

Zo daalde de temperatuur tot het vriespunt tussen de hockeyburen.

Rohof ondersteunt het initiatief van Mahieu om onder het genot van een kop thee weer wat warmte in de onderlinge relatie te brengen: ‘Ik heb Jesse net nog gefeliciteerd en in een app-groep gezegd dat ik van ze hou.’


7 Reacties

 1. charliejanssen

  Wat waren de spreekkoren?

 2. JeroenvanHeugten

  Lieve mensen, kunnen we alsjeblieft normaal met elkaar blijven omgaan? In de emotie aan het eind van de eerste wedstrijd tussen de ‘buurtjes’ is er wat Ringelei geweest, zoals de Duitsers dat subtiel omschrijven. Hoort erbij. Handje geven of een knuffel, en door. Nu wordt de racismekaart gespeeld door AH&BC, terwijl ze zich beter hadden kunnen prepareren op de rematch. Vandaag volledig afgeschminkt, niet alleen als team, maar ook als club. Speel zelf nog steeds op veteranenniveau en ook tegen Amsterdam. In goede harmonie en met respect voor elkaar. Kunnen de heren/dames achter de bestuurstafel daar een voorbeeld aan nemen? Alsjeblieft Oh ja, inclusiviteit vinden we nogal belangrijk bij Pinokkio. We hebben ze van alle kleuren en gezindten. Racisme is ons derhalve vreemd!

 3. meel

  Ik hoorde het bericht over wat de speler wel of niet gezegd zou hebben vrij snel na de wedstrijd. Eerlijk gezegd vind ik het mooiste van dit hele verhaal, dat er niets naar buiten is gelekt op de socials. Ik heb zelf een Aziatische vrouw en een dochter met onzer beiden achtergrond en ik was best geschokt, maar helemaal omdat ik de beste man best wel ken en dit niet achter hem zou zoeken. Aan de andere kant roepen mensen de meest vreemde dingen onder hoge stress. Lijkt me dat dit goed onderzocht moet worden, maar totdat er een conclusie is, no guilt. Wel redelijk falen van mijn club dat hier niet meteen een heel duidelijk statement over gemaakt is. Ik loop er al 35 jaar rond, op Pinoke is 0 ruimte voor rascisme!

 4. JeroenvanHeugten

  Bij Pinoké spelen we ongeacht (huid)kleur, afkomst, geloof of whatsoever. Iemand zou zich verbaal vergaloppeerd kunnen hebben, maar geloven doe ik het niet. Wel een diepe buiging voor Teun Rohof, wiens play-off carrière er definitief op zit. Icoon van Amsterdam en qua (vechters)mentaliteit een voorbeeld voor velen! Pinoké gaat voor de eerste titel (Amsterdam heeft er al een paar), maar volgend seizoen liggen er weer mooie duels in het verschiet. Hopelijk met wederzijds respect!

 5. joepbrenninkmeijer

  Uiteraard zijn beide teams tegen racisme, ongeacht wat er in de hectische slotseconden van de prachtige eerste wedstrijd geroepen is. En het is onbegrijpelijk dat aanvoerder en onmisbare aanvalsleider Mirco Pruyser geschorst werd. Maar een statement opvoeren in de voorbereiding, hoe nobel ook, leidt af van het doel om optimaal te presteren in de play-offs.

 6. lenny-baker

  De schorsing is geheel begrijpelijk. Je hoort geen beweging richting iemands hoofd te maken, ook al zit daar een helm op.

 7. peter-de-ruiter

  @joepbrenninkmeijer; Pruijser maakte toch een slaande beweging naar de keeper? Dat is toch gewoon een rode kaart tijdens de speeltijd en schorsing als dit na de wedstrijd heeft plaatsgevonden? Omdat dit buiten de speeltijd was kunnen teams of zelfs de scheidsrechter op het wedstrijdformulier opmerkingen plaatsen en dan is het aan de tichtcommissie hier een ordeel over te vellen. Op basis van getuigen verklaringen en ander bewijs.


Wat vind jij? Praat mee...